Komiteti Olimpik Ndërkombëtar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar
Comité international olympique
International Olympic Committee logo 2021.svg
Formuar më23 Qershor 1894 (1894-06-23) (128 vite më parë)
LlojiFederatë sportive
SeliaLozana, Zvicer
Anëtarëthip
105 anëtarët aktivë, 45 anëtarët e nderit, 2 anëtarë të nderit (Senegali dhe SHBA), 206 Komitetet Olimpike Kombëtare individuale
Gjuha zyrtare
Frëngjisht (gjuha e referencës), Anglisht, dhe gjuha e vendit pritës kur është e nevojshme
Presidenti
Flag of Germany.svg Thomas Bach [1]
Nënkryetarët
Flag of Australia.svg John Coates
Flag of Singapore.svg Ng Ser Miang
Flag of Aruba.svg Nicole Hoevertsz [1]
Flag of the People's Republic of China.svg Yu Zaiqing
Drejtori i Përgjithshëm
Flag of Belgium.svg Christophe De Kepper
Faqja në internetwww.olympic.org
Motto: Citius, Altius, Fortius
(Latin: Më e shpejtë, më e lartë, më e fortë)

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, shkurt KOK, (frëngjisht: Comité international olympique, CIO) është një organizatë sportive joqeveritare me seli në Lozanë të Zvicrës. Krijuar nga Pierre de Coubertin dhe Demetrios Vikelas në vitin 1894, ai është autoriteti përgjegjës për organizimin e Lojërave Olimpike Moderne Verore dhe Dimërore.

IOC është organi drejtues i Komiteteve Olimpike Kombëtare (KOK), të cilat janë përbërësit kombëtar të Lëvizjes Olimpike në të gjithë botën. Që nga viti 2016, ka 206 NOC të njohura zyrtarisht nga IOC. Presidenti aktual i IOC është Thomas Bach i Gjermanisë, i cili pasoi Jacques Rogge të Belgjikës në Shtator 2013.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]