Al Nassr FC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Al Nassr FC
Emri i plotëAl Nassr Football Club
Pseudonimi(et) (The Worldwide)
Faris Najd (Kalorësit e Najd)
Themeluar24 tetor 1955; 68 vite më parë (1955-10-24)[1]
StadiumiMrsool Park
Kapaciteti25,000
PresidentMusalli Al-Muammar
TrajneriRudi Garcia
LigaPro League
2022–23Pro League, 2të nga 16
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Al Nassr Football Club (arabisht: نادي النصر السعودي; Naṣr që do të thotë Fitorja) është një Arabia Saudite futboll klub me seli në Riad. I formuar në vitin 1955, klubi luan ndeshjet e tij në shtëpi në Mrsool Park. Ngjyrat e shtëpisë së tyre janë të verdha dhe blu.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al Nassr është një nga klubet më të suksesshme në Arabinë Saudite, me 28 trofe të fituar në të gjitha kompeticionet.[2] Në nivel vendas, klubi ka fituar nëntë tituj Premier Ligës Saudite, gjashtë Kupa Mbreti, tre Kupa të Princit të Kurorës , tre Kupa Federate dhe dy Superkupa. Në nivel ndërkombëtar, ata kanë fituar dy GCC Liga Kampionesh dhe kanë arritur një dopietë historike në vitin 1998 me sukseset në Kupën e Fituesve të Kupave të Azisë dhe Superkupën e Azisë. Klubi fitoi vëmendje ndërkombëtare në fund të vitit 2022 kur Cristiano Ronaldo nënshkroi për klubin në një marrëveshje dy-vjeçare e gjysmë, pasi largimit nga Manchester United.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr Kombësia Pozicioni Lojtari
1 Arabia Saudite Pt Amin Bukhari
2 Arabia Saudite Mb Sultan Al-Ghannam
3 Arabia Saudite Mb Abdullah Madu
4 Arabia Saudite Mb Mohammed Al-Fatil
5 Arabia Saudite Mb Abdulelah Al-Amri
7 Portugalia Sm Cristiano Ronaldo (kapiten)
8 Arabia Saudite Mf Abdulmajeed Al-Sulaiheem
10 Argjentina Mf Pity Martínez
12 Arabia Saudite Mb Nawaf Boushal
13 Stampa:Country data Ivory Coast Mb Ghislain Konan
14 Arabia Saudite Mf Sami Al-Najei
16 Arabia Saudite Sm Mohammed Maran
17 Arabia Saudite Mf Abdullah Al-Khaibari
18 Brazil Mf Luiz Gustavo
19 Arabia Saudite Mf Ali Al-Hassan
20 Arabia Saudite Mb Hamad Al Mansour
21 Stampa:Country data SPA Mb Álvaro González
22 Argjentina Pt Agustín Rossi (në huazim nga Boca Juniors)
23 Arabia Saudite Mf Ayman Yahya
27 Arabia Saudite Mb Majed Qasheesh
29 Arabia Saudite Mf Abdulrahman Ghareeb
30 Arabia Saudite Sm Meshari Al-Nemer
33 Arabia Saudite Pt Waleed Abdullah
44 Arabia Saudite Pt Nawaf Al-Aqidi
46 Arabia Saudite Mf Abdulaziz Al-Alawi
55 Arabia Saudite Mb Abdulaziz Al-Faraj
59 Arabia Saudite Mb Yousef Haqawi
62 Arabia Saudite Pt Abdulaziz Al-Awairdhy
77 Uzbekistani Mf Jaloliddin Masharipov
78 Arabia Saudite Mb Ali Lajami
94 Brazil Sm Talisca

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al-Nassr ka fituar gjithsej 27 trofe. Klubi mban rekorde të ndryshme vendase dhe ndërkombëtare.[3] Klubi njihet nga FIFA si klubi i parë aziatik që ka luajtur në nivel ndërkombëtar, si dhe klubi i parë në botë që ka fituar Çmimin Fair Play të FIFAs në FIFA Kupën e Botës për Klube.[4][5] Në nivel kontinental, Al-Nassr ka luajtur në katër finale aziatike, dy fituar dy prej tyre.[6][7][8]

Titujt kombëtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Liga Profesionale Saudite|Liga Saudite
  • Fituesit 9: 1974-75, 1979–80, 1980–81, 1988–89, 1993–94, 1994–95, 2013–14, 2014–15, 2018–19
  • Nënkampionët 6: 1976–77 Premier League Saudite|1976–77, 1977–78 Premier League Saudite1977–78, 1978–79 Premier League Saudite Liga|1978–79, 1990–91 Premier League Saudite|1990–91, 2000–01 Premier League Saudite|2000–01, 2018-20 Liga Profesionale Saudite|2019–20
 • Kupa e Mbretit (Arabia Saudite)|Kupa e Mbretit]]
   • 'Fituesit (6):' 1974, 1976 Kupa e Mbretit|1976]], 1981 Kupa Mbreti|1981]], 1986 Kupa Mbreti|1986, 1987 Kupa e Mbretit|1981 |1987, Kupa e Mbretit 1990|1990
  • Nënkampionët 8: 1967, 1971, 1973, 1989 Kupa e Mbretit|1989]], 2012, 2015 , 2016, 2020
 • Kupa e Princit të Kurorës Saudite
 • Kupa e Federatës Saudite
 • Superkupa e Arabisë Saudite
  • Nënkampionët (2): 2014, [[Superkupa e Arabisë Saudite 2015|2015

Tituj ndërkombëtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Club History" [Historia e klubit] (në anglisht). Al-Nassr FC. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2014. Marrë më 4 dhjetor 2014.
 2. ^ "Al Nassr FC honors" [Trofetë e Al Nassr FC] (në anglisht). Al Nassr FC. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2014. Marrë më 4 dhjetor 2014.
 3. ^ Al Sharif Abdulaziz. "39 tournaments" [39 turnamente] (në anglisht). Sabq Media Group. Marrë më 15 dhjetor 2014.
 4. ^ "FIFA World Club 2000" [FIFA Kupa e Botës për Klube] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2013. Marrë më 11 dhjetor 2014.
 5. ^ José Pierrend. "Çmimet e FIFAs" (në anglisht). RSSSF. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2016. Marrë më 26 dhjetor 2014.
 6. ^ Stephen Halchuk. "Kupa e Kampionëve të Azisë" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 26 dhjetor 2014.
 7. ^ Stephen Halchuk. "Kupa e Fituesve të Kupave të Azisë" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 26 dhjetor 2014.
 8. ^ Stephen Halchuk. "Superkupa aziatike" (në anglisht). RSSSF. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2015. Marrë më 26 dhjetor 2014.