Jump to content

Kampionati Botëror i Futbollit 1958

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FIFA Kampionati Botëror i Futbollit 1958
1958 FIFA World Cup
Världsmästerskapet i Fotboll
Sverige 1958
Numri i Kombeve 16
Botëmjeshtëror  Brazili (1. titull)
Vendi Organizator Suedia Suedia
Hapja e lojës 8 qershor 1958
Përfundimi 29 qershor 1958
Numri i Ndeshjeve   35
Gola 126  (Ø: 3,6 për lojë)
Shikues 919.580  (Ø: 26.274 për lojë)
Golashënuesi Franca Just Fontaine (13 gola)


Për herën e 6 Kampionati Botëror i Futbollit u mbajt me 8 qershor deri 29 qershor 1958Suedi.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u zhvilluan në 12 qytete

Qyteti Stadiumi Kapaciteti Ndërtuar Shënime
Solna (Stockholm) Råsunda Stadium 52,400 1937 Zgjeruar nga 38,000 posaçërisht për këtë kampionat
Gothenburg Ullevi 53,500 1958 (1916) Rindërtuar për kupën e botës
Malmö Malmö Stadion 30,000 1958 (1896) Rindërtuar për kupën e botës
Eskilstuna Tunavallen 20,000 1924
Norrköping Idrottsparken 20,000 1904 4,709 vende u shtuan për kupën e botës
Sandviken Jernvallen 20,000 1938
Uddevalla Rimnersvallen 17,778 1921
Helsingborg Olympia 16,000 1898
Borås Ryavallen 15,000 1941
Halmstad Örjans Vall 15,000 1922
Örebro Eyravallen 13,000 1923
Västerås Arosvallen 10,000 1932

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazoja e Eurpës Perëndimore Vazoja e Eurpës Lindore Vazoja Britanike Vazoja e Amerikave

Renditja e FIFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja

 1.  Brazili
 2. Suedia Suedia

Vendi 3 dhe 4

 1.  Franca
 2. Gjermania Gjermania perëndimore

Eliminuar në Çerekfinale

 1.  Jugosllavia
 2.  Uellsi
 3. BRSS
 4. Iralanda Veriore Irlanda Veriore

Eliminuar në fazën e grupeve

 1. Çekosllovakia
 2. Hungaria Hungaria
 3. Britania e Madhe Anglia
 4. Flamuri Paraguai
 5. Argjentina Argjentina
 6. Skocia Skocia
 7. Austria Austria
 8.  Meksika