Jump to content

Halmstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Halmstad
Skeda:Halmstad Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej98.294
{{{postal_code_type}}}
1380
Faqja zyrtarehttp://www.halmstad.se/

Halmstad është një qytet në krahinën HallandSuedisë. Qyteti i ka 62.577 banorë. Halmstad është një, port, universitet, qytet industrial dhe rekreative në grykën e Nissan në provincën e Halland në perëndim të bregdetit suedeze. Halmstad është selia e Komunës Halmstad dhe kryeqyteti i Krahines Halland.Qyteti ka një popullsi prej rreth 62.577, nga një total prej rreth 98.294 komunale.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halmstad, në pjesën e kohës së Mbretërisë së Danimarkës, ka marrë statutin e saj të parë qytetin në 1307, dhe qyteti festoi 700 vjetorin e saj në vitin 2007. Më të vjetër mbetet e që qyteti i parë do të gjenden në "Övraby" në rrjedhën e sipërme në Nissan, mjaft të afërta me ndërtesat regjiment. Mbetet e kishës mund të shihen ende sot në mes të një industri tullë i vdekur dhe një ish-deponi.

Në 1320s qyteti u zhvendos në qendër të qytetit të pranishëm ditë. Në këtë kohë ka qenë dy manastire në qytet dhe gjatë shekullit të 15 kisha e Shën Nikollaj ishte ndërtuar. Halland ishte objekt i betejave të shumta, rrethime dhe profesioneve nga trupat suedeze.

Gjatë Bashkimi Kalmar - një Bashkimi nordike mes të Suedisë, Norvegjia dhe Danimarka e cila zgjati midis 1400 dhe 1520 - kjo ishte në Halmstad se mbreti Bashkimi do të ishte zgjedhur më në fund.

Në fund të shekullit të 16, danez Christian IV Mbreti urdhëroi fortifikimit e Halmstad dhe në fillim të shekullit të 17 ndërtuar një fortesë të hënë në formë me Nissan si pjesë e mbrojtjes.

1619 është një datë e rëndësishme në historinë e Halmstad. Në mars të atij viti, mbreti Gustav Adolf i Suedisë II dhe IV të krishterë u takua në kështjellën. Gjatë një periudhe prej një jave ata festuan pagesën në tërësi të shpërblimit për lirim Älvsborg. gusht të të njëjtit vit pa shkatërrimin e Halmstad nga zjarri.

Halland u bë pjesë e Suedisë për një periudhë prej tridhjetë vjet, kur paqja u shpall në Traktati i Brömsebro në 1645 dhe përfundoi sundimin danez. Traktati i Roskilde në 1658 e bëri këtë blerjes të përhershëm. Suedia mundi Danimarkë në Betejën e Fyllebro që u mbajt në 1676 vetëm jashtë Halmstad.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa lindore e qytetit përshkohet nga E6/E20 autostradën mes Kopenhagen, Malmö dhe Göteborg dhe rruga 25 në brigjet e brendshme dhe lindore. Përveç kësaj, të fillojë rruga 26's / fund pikë në Halmstad verilindore.

Halmstad është gjithashtu një port të përdorur kryesisht për dërgesë të mallrave e produkteve të drurit nga rrethina. Ajo ka qenë gjithashtu trageteve të pasagjerëve të Grenaa në Jutland. Në kohë më parë, shërbim traget të gjithë rëndësinë Kattegat e tillë se ishte vendimtare për Halland ra nën ndikimin daneze dhe nuk suedeze.

Arriva shkon 23 rrugëve të autobusëve në qytet Halmstad. 24 autobusëve rrugëve që lidh Halmstad dhe përreth qyteteve dhe të drejtuar nga kontraktorët e ndryshëm.

Ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarake City Halmstad ka një traditë të gjatë si një qytet ushtarak. Deri në 2000, ky regjiment Halland Regjimenti (I 16) dhe Halland Brigade (IB 16) përveç të Mbrojtjes Ajrore të Regjimentit të Regjimentit të Mbrojtjes Ajrore (lv 6) ka qenë më parë i zhvendosur nga Goteborgu. Lv 6 është sot e vetme e mbetur e Suedisë anti-ajrore regjiment. Në LV 6 është një muze i jetës së qytetit dhe zhvillimi ushtarak regjiment deri më sot. Përveç anti-ajrore regjiment është edhe Akademinë Ushtarake Halmstad (MHS H), Forcat e Armatosura Shkolla Teknike (Air Force) dhe Halland Group (Hagës), të gjitha subjektet kolektivisht si garnizon Halmstads.

Sportive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halmstad ka disa klube sportive të suksesshme.

Në futboll, Blackburn Rovers, klubi më i famshëm dhe ka fituar katër kampionate kombëtare. IS Halmia 1932 ishte i pari klub Halmstad për të luajtur në Allsvenskan, ky i fundit ka luajtur në ligën më të lartë u 1979. Një ekip prej Halmstad ka përvojë në lojra Kryeministri, BK Astrio në Damallsvenskan. Në Örjans vall, shtëpi e të dy HBK dhe Halmia, ka, ndër të tjera në ndeshjet e Kupës së Botës 1958 U21 Championship 2009 luajtur.

Në hendboll dëgjojnë HK Drott si klubet më të suksesshme të Suedisë, duke përfshirë dhjetë kampionatet kombëtare. Edhe pse pingpong klub Halmstad BTK ka qenë i suksesshëm, nganjëherë me Halmstad Persson Son Jorgen në ekip. Të dyja ekipet luajnë në Halmstad Arena është ndërtuar në vitin 2009

Halmstad Hockeyklubb kualifikuar në vitet 1970 të Lidhjes Elite. Në mes të viteve 1990 e ndryshoi klub pas pak vitesh në emër seri më të ulët të Hammers Halmstad dhe u ngjit në kampionatin.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]