Eskilstuna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eskilstuna
Qytet
noform
Pamje nga Eskilstuna më 2004
Vendndodhja
Eskilstuna is located in Suedia
Eskilstuna
Eskilstuna

Koordinatat: 59°21′59″V 16°30′30″L / 59.36639°V 16.50833°L / 59.36639; 16.50833

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Södermanland
Qarku Södermanland
Komuna Komuna Eskilstuna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31.05 km2
Lartësia 26 m (m.n.d.)
Popullsia 102,157 banorë
Dendësia 2.083 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1659
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Kodi Postal 630 03 - 638 21
Prefiksi (+46) 16
Koordinatat 59° 21′ 59″ Veri

16° 30′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.eskilstuna.se

Eskilstuna është qytet në komunën Eskilstuna, në qarkun Södermanland, Suedi. Më 2016, qyteti ka pasur 102 157 banorë. Eskilstuna ka popullsi të madhe të suedezo-finladezë. Qyteti ndodhet në lumin Eskilstunaån e cila lidhet me liqenin Hjälmaren dhe liqenin Mälaren.

Zhvillimin e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti  1800   1850   1900   1950
Popullsia 1 341 3 961 13 663 53 363

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eskilstuna është shërbyer nga linja hekurudhore Svealandsbanan mes Stokholmit dhe Hallsberg. Qyteti ka gjithashtu një aeroport, 13 km në lindje të qendrës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]