Jump to content

Kampionati Botëror i Futbollit 1954

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FIFA Kampionati Botëror i Futbollit 1954
1954 FIFA World Cup
FIFA Fussball-Weltmeisterschaft 1954 Schweiz Stampa:De icon
Championnat du Monde de Football 1954 (frëngjisht)
Campionato mondiale di calcio 1954 (Italisht)
Numri i Kombeve 16
Botëmjeshtëror Gjermania Gjermania (1. titull)
Vendi Organizator Zvicra Zvicra
Hapja e lojës 16 qershor 1954
Përfundimi 4 korrik 1954
Numri i Ndeshjeve   26
Gola 140  (Ø: 5,38 për lojë)
Shikues 889.500  (Ø: 34.212 për lojë)
Golashënuesi Hungaria Sándor Kocsis (11 gola)


Për herën e 5 Kampionati Botëror i Futbollit u mbajt me 16 qershor deri 4 korrik 1954Zvicra.

Gjashtë qytete pritën ndeshjet:

Vazo 1 Vazo 2 Vazo 3 Vazo 4

Finalja

 1. Gjermania Gjermania perëndimore
 2. Hungaria Hungaria

Vendi 3 dhe 4

 1. Austria Austria
 2. Uruguaji Uruguaji

Eliminuar në Çerekfinale

 1. Zvicra Zvicra
 2.  Brazili
 3. Britania e Madhe Anglia
 4.  Jugosllavia

Eliminuar në fazën e grupeve

 1. Turqia Turqia
 2. Italia Italia
 3.  Franca
 4. Belgjika Belgjika
 5.  Meksika
 6. Çekosllovakia
 7. Skocia Skocia
 8. South Korea Korea Jugore