Kampionati Botëror i Futbollit 1954

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FIFA Kampionati Botëror i Futbollit 1954
1954 FIFA World Cup
FIFA Fussball-Weltmeisterschaft 1954 Schweiz Stampa:De icon
Championnat du Monde de Football 1954 (frëngjisht)
Campionato mondiale di calcio 1954 (Italisht)
Numri i Kombeve 16
Botëmjeshtëror Gjermania Gjermania (1. titull)
Vendi Organizator Zvicra Zvicra
Hapja e lojës 16 qershor 1954
Përfundimi 4 korrik 1954
Numri i Ndeshjeve   26
Gola 140  (Ø: 5,38 për lojë)
Shikues 889.500  (Ø: 34.212 për lojë)
Golashënuesi Flag of Hungary.svg Sándor Kocsis (11 gola)


Për herën e 5 Kampionati Botëror i Futbollit u mbajt me 16 qershor deri 4 korrik 1954Zvicra.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SpielorteSoccerWM1954.png

Gjashtë qytete pritën ndeshjet:

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazo 1 Vazo 2 Vazo 3 Vazo 4

Renditja e FIFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja

 1. Gjermania Gjermania perëndimore
 2. Hungaria Hungaria

Vendi 3 dhe 4

 1. Austria Austria
 2. Flag of Uruguay.svg Uruguai

Eliminuar në Çerekfinale

 1. Zvicra Zvicra
 2. Flag of Brazil.svg Brazili
 3. Britania e Madhe Anglia
 4. Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia

Eliminuar në fazën e grupeve

 1. Turqia Turqia
 2. Italia Italia
 3. Franca Franca
 4. Belgjika Belgjika
 5. Flag of Mexico.svg Meksika
 6. Çekosllovakia
 7. Skocia Skocia
 8. Flag of South Korea.svg Korea Jugore