Lozana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lausanne)
Jump to navigation Jump to search


Lozana
fre: Lausanne
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Kryetari i Bashkisë Daniel Brélaz
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41,38 km² km2
Popullsia 132'626 banorë
Dendësia 3'205/km² banorë/km2

Lozana, Lausanne, është qytet në Zvicër.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Arsimi dhe kultura[redakto | përpunoni burim]

Sporti[redakto | përpunoni burim]

Ngjarjet[redakto | përpunoni burim]

Transporti[redakto | përpunoni burim]

Turizmi[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]