Jump to content

Kombëtarja malteze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malta luajti ndeshjen e pare zyrtare me 24 shkurt 1957 ne humbjen 2-3 kunder Austrise. Kjo ndeshje u luajt ne Empire Stadium. Federata e Maltes hyri ne FIFA ne vitin 1959 dhe ne UEFA ne vitin 1960. Kombetarja e Maltes mori pjese ne kualfikueset e Kampionatit Europian te viti 1962 dhe Boterorit 1971.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]