Kombëtarja sanmarinase e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San Marino
Federazione Sammarinese Giuoco Calcio.svg
Federata S.M.G.C
Konfederata UEFA
Trajneri Giampaolo Mazza
Ndihmës trajneri Stefano Ceci
Kapiteni aktual Andy Selva
Golashënuesi Andy Selva (8)
Stadiumi Stadio Olimpico
FIFA (kodi) SMR
FIFA (rangu) 207
Pozita më e lartë 118 shtator 1993 (1993)
Pozita më e ulët 211 (2018-)
Elo (Rangu) 204
Pozita më e lartë 165 (1987)
Pozita më e ulët 205 (2015)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of San Marino.svg San Marino 0-1 Flag of Canada.svg Kanadaja
Fitorja më e madhe

Flag of San Marino.svg San Marino 1-0 Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni
Humbja më e madhe

Flag of Italy.svg Italia 0-13 Gjermania 

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Federata e Futbollit të San Marinos formoi në vitin 1931, federata nuk krijoi një ekip kombëtar deri në vitin 1986, kur një ekip që përfaqësonte Federatën luajti ekipin olimpik të Kanadasë në një ndërkombëtar jozyrtar. San Marino fitoi lidhjen me organet qeverisëse FIFA dhe UEFA në vitin 1988, duke lejuar ekipin të merrte pjesë në kampionate të mëdha. Para kësaj, lojtarët e Sammarinës ishin konsideruar italiane në kontekstin ndërkombëtar të futbollit.

Ndeshja e parë e San Marinos në një konkurs të sanksionuar nga FIFA ishte kundër Zvicrës më 14 nëntor 1990 në një kualifikim për Kampionatin Europian të vitit 1992. San Marino humbi 4-0 dhe shkoi te humbasë të tetë kualifikuesit. Ekipi veçanërisht luftoi në ndeshje larg, duke humbur secilin me të paktën katër gola. San Marino shënoi vetëm një gol, një penallti në një humbje 3-1 në shtëpi nga Rumania, dhe pranoi 33 gola në total.

Për kampionatin e tyre të parë kualifikues të Kupës së Botës, San Marino u tërhoq në një grup me Anglinë, Holandën, Norvegjinë, Poloninë dhe Turqinë. Ndeshja e hapjes rezultoi në një goditje 10-0 në duart e Norvegjisë. Ndeshja e kthimit ishte më pak e njëanshme, duke përfunduar 2-0 ndaj norvegjezëve. Një humbje 4-1 në Turqi e pa San Marino rezultatin e parë të Kupës së Botës dhe një barazim 0-0 kundër të njëjtës opozitë më 10 mars 1993 u dha atyre pikën e tyre të parë. Në kualifikimin e tyre final, kundër Anglisë, Davide Gualtieri shënoi golin më të shpejtë në historinë e kualifikimit të Kupës së Botës - pas 8.3 sekondash - edhe pse ekipi vazhdoi të humbasë 7-1. San Marino përfundoi fushatën me një pikë, dhe pranoi 46 gola në 10 ndeshje.

Fushata e kualifikimit të ekipit për Euro 1996 pasoi një model të ngjashëm me atë të kampionateve të mëparshme evropiane, pasi ata humbën çdo lojë. Një ndeshje larg në Finlandë i dha San Marinos qëllimin e tyre të parë larg nga shtëpia në kampionatin evropian, por skuadra humbi 4-1. Qëllimi i tyre i vetëm ishte në një humbje 3-1 në shtëpi nga Ishujt Faroe; të dy fitimet në San Marino ishin të vetmet pikë të fituara nga Ishujt Faroe në grup. Në ndeshjen e kthimit, një rezultat 3-0 në Toftir, është Ishujt Faroe rekord fitore konkurruese.

Edhe me standardet e Sammarinese, kualifikimi për Kupën e Botës 1998 ishte zhgënjyese. Duke humbur çdo lojë me tre gola ose më shumë, San Marino nuk arriti të shënojë një gol të vetëm. Ky është turneu i vetëm kualifikues i Kupës së Botës në të cilën ata kanë dështuar të shënojnë. Kualifikimi për Euro 2000 përsëri rezultoi në disfata në çdo ndeshje. Loja më e afërt ishte kundër Qipros, një humbje 1-0 më 18 nëntor 1998. [14]

Në prill të vitit 2001, San Marino fituan pikët e tyre të parë, duke tërhequr 1-1 me Letoninë në Riga. Ekipi përfundoi grupin kualifikues të Kupës së Botës në vitin 2002 me një rezultat të ri prej tre golash, ndonëse një prej tyre erdhi në një humbje 10-1 nga Belgjika. Në Euro 2004, kualifikimi San Marino humbi të gjitha tetë ndeshjet, duke dështuar të shënonte. Rezultati më i afërt ishte një humbje 1-0 në shtëpi nga Letonia, me fituesin e shënuar në minutën e fundit.

Në prill 2004, San Marino fitoi të parët, dhe vetëm nga shtatori 2016 fitoi në përpjekjen e tyre të 65-të, një fitore 1-0 ndaj Lihtenshtajnit në një miqësore më 28 prill 2004, me një gol të pestë minuta nga Andy Selva. Ndeshja ishte debutimi i Martin Andermatt si menaxher i Lihtenshtajnit. Rezultatet gjatë kualifikimit për Kupën e Botës 2006 ndoqën një mënyrë të ngjashme me grupet e mëparshme kualifikuese. Ndeshjet ishin në përgjithësi humbje të njëanshme, me përjashtim të humbjeve të golave ​​të vetme në shtëpi nga Lituania dhe Belgjika.

Ndeshja kualifikuese e San Marino në Euro 2008 rezultoi në një humbje rekorde 13-0 në shtëpi nga Gjermania më 6 shtator 2006. Ata shënuan vetëm dy herë dhe pranuan pesëdhjetë e shtatë gola në humbjen e të gjitha dymbëdhjetë ndeshje, edhe pse ndeshjet në shtëpi kundër Irlandës, Qipros dhe Uellsit u humbën secili me një qëllim të vetëm.

Në fushatën kualifikuese për Kupën e Botës 2010, ata humbën të gjitha dhjetë ndeshjet e luajtura dhe nuk arritën të kualifikoheshin. Ata pranuan 47 gola në këto ndeshje, duke përfshirë 10 në një humbje nga Polonia, e cila u bë fitorja më e lartë e Polonisë në të gjitha kohërat dhe shënoi vetëm një herë, në një humbje 3-1 nga Sllovakia. Kualifikimet për UEFA Euro 2012 filluan në mënyrë të ngjashme, të nëntë ndeshjet e para të gjitha humbjet me një total prej 49 gola të pranuara dhe asnjëri nuk shënoi, rezultati më i mirë i tyre ishte humbja me një gol në Finlandë, ndërsa më e keqja ishte një e rëndë Humbja 11-0 ndaj Holandës, e cila u bë fitorja më e madhe e të gjitha kohërave në Holandë dhe humbja më e keqe ndonjëherë e San Marino. Kjo u pasua pastaj nga dy humbje të lehta, një humbje në shtëpi 5-0 kundër Suedisë, para përfundimit të fushatës me një humbje 4-0 larg Moldavisë.

Më 10 shtator 2013, Alessandro Della Valle shënoi golin e parë konkurrues të San Marinos në pesë vjet. Me rezultatin 0-1 në Poloni në stadiumin Serravalle, ai u nis me një goditje të lirë në minutën e 22-të, duke mundur A.F.C. Portieri Bournemouth Artur Boruc në postën e tij të përparme. Polonia e rifitoi sërish një minutë më vonë, duke fituar me rezultat 5-1. Ishte qëllimi i parë ndërkombëtar i çdo lloji shënoi San Marino pasi ekipi kombëtar humbi 3-2 në shtëpi në Maltë, për herë të dytë (pas një barazimi miqësor 2-2 kundër Lihtenshtajnit në vitin 2003), skuadra kombëtare ka shënuar më shumë se një herë në çdo nivel ndërkombëtar të nivelit të lartë.

Më 15 nëntor 2014, San Marino tërhoqi 0-0 në shtëpi kundër Estonisë. Ishte hera e parë në dhjetë vite që skuadra nuk kishte humbur një ndeshje, duke i dhënë fund një rreshti të humbur me 61 ndeshje dhe duke siguruar pikën e parë të vendit në një kualifikues të Kampionatit Europian.

Në tetor 2016, Mattia Stefanelli shënoi kundër Norvegjisë në një humbje 4-1 ndaj San Marino. Stefanelli ishte shkelur edhe më herët në lojë.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

San Marino luan ndeshjet në shtëpi në stadiumin San Marino, një stacion në pronësi të qytetit në Serravalle i cili gjithashtu pret ndeshjet e skuadrës së klubit San Marino Calcio. Ajo ka një kapacitet prej 7,000. Turmat janë të ulëta, dhe me raste mbështetësit e udhëtimit tejkalojnë mbështetjen e Sammarinese. Për shembull, në ndeshjen kundër Republikës së Irlandës në shkurt 2007, 2,500 nga turma prej 3,294 ishin përkrahës irlandezë.

San Marino ka luajtur dy ndeshje "shtëpi" jashtë kufijve të tyre. Për kualifikuesit e Kupës së Botës kundër Anglisë dhe Holandës në vitin 1993 u përdor Stadio Renato Dall'Ara në Bolonjë.

Reputacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi i San Marinos kundër kombëtareve të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët me më shumë ndeshje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit më të mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitoret dhe Barazimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of San Marino.svg San Marino 0 – 0 Flag of Turkey.svg Turqia
Report
Serravalle, San Marino
Pjesëmarrja: 957
Gjyqtari: Michel Piraux (Belg)


Flag of Latvia.svg Latvia 1 – 1 Flag of San Marino.svg San Marino
Pahars Scored after 1 minutes 1' Report Albani Scored after 59 minutes 59'
Skonto Stadium, Latvia
Pjesëmarrja: 4.000
Gjyqtari: Karen Nalbandyan (Armen)


20 gusht 2003 - Ndeshje Miqësore
18:30 BST
Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni 2 – 2 Flag of San Marino.svg San Marino
Frick Scored after 16 minutes 16'
Burgmeier Scored after 23 minutes 23'
Report B. Gasperoni Scored after 39 minutes 39'
Ciacci Scored after 45 minutes 45'
Rheinpark Stadion, Lihtenshtajni
Pjesëmarrja: 850
Gjyqtari: Guido Wildhaber (Zviceran)


28 prill 2004 - Ndeshje Miqësore
19:30 BST
Flag of San Marino.svg San Marino 1 – 0 Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni
Selva Scored after 5 minutes 5' Report
Stadio Olimpico, San Marino
Pjesëmarrja: 700
Gjyqtari: Ruaidhri Laird (Skocez)

Jo-Zyrtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 shtator 1987
Flag of San Marino.svg San Marino 0 – 0 Flag of Lebanon.svg Lebanoni
Report
Abbasiyyin Stadium, Siria
Pjesëmarrja: ?
Gjyqtari: ?

2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

15 Nëntori 2014
Euro 2016 qualification
San Marino  0–0 Flag of Estonia Estonia
Stadio Olimpico, San Marino
Pjesëmarrja: 759
Gjyqtari: Felix Brych (Germany)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]