De Kuip

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stadion Feijenoord
VendndodhjaRotterdam, Holandë
Kapaciteti51,117
Ndërtimi
Hapur23 korrik 1937
ArkitektiLeendert van der Vlugt
Përdoruesit
Feyenoord
Kombëtarja hollandeze e futbollit

Stadion Feijenoord ndryshe e njohur me nofkën De Kuip, është stadium në Rotterdam, Holandë e cila ka përfunduar më 1937. Kapaciteti i stadiumit ka qenë 64,000. Më 1949 është rritur në 69,000 dhe më 1994 është rinovuar prapë me kapacitet 51,117.

De Kuip është stadium vendas i skuadrës Feyenoord. Stadiumi ka qenë vendas i kombëtares hollandeze për një kohë të gjatë. Që nga viti 2006, Feyenoord Rotterdam ka planifikuar që ta ndërtoj një stadium të ri me kapacitet 85,000 njerëz. Më 2014, Feyenoord ka vendosur që ta rinovojë stadiumin dhe ta bëj me 70,000 ulëse. Ndërtimi është planifikuar të filloj në verën e vitit 2015 dhe të përfundohet më 2018.

Ndeshjet Euro 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Rezultati Raundi
13 qershor 2000 Spanja 0–1 Norvegjia Grupi C
16 qershor 2000 Danimarka 0–3 Holanda Grupi D
20 qershor 2000 Portugalia 3–0 Gjermania Grupi A
25 qershor 2000 Holanda 6–1 Jugosllavia Çerekfinalja
2 korrik 2000 Franca 2–1 Italia Finalja

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]