Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Grupi I i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga pesë skuadra: Portugalia, Danimarka, Serbia, Armenia dhe Shqipëria.[1]

Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Portugal.svg Flag of Albania.svg Flag of Denmark.svg Flag of Serbia.svg Flag of Armenia.svg
1 Flag of Portugalia Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2 Flag of Shqipëria Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3 Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4 Flag of Serbia Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5 Flag of Armenia Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Rregullat e klasifikimit
Notes:
 1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 shtator 2014
18:00
(18:00 UTC+2)
Danimarkë  2–1 Flag of Armenia Armeni
Højbjerg Scored after 65 minutes 65'
Kahlenberg Scored after 80 minutes 80'
Raporti Mkhitaryan Scored after 50 minutes 50'
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 20,141
Gjyqtari: Alexandru Tudor (Rumani)

7 shtator 2014
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugali  0–1 Flag of Shqipëria Shqipëri
Raporti Balaj Scored after 52 minutes 52'
Estádio Municipal, Aveiro
Pjesëmarrja: 23,205
Gjyqtari: Ruddy Buquet (France)

11 tetor 2014
18:00
(20:00 UTC+4)
Armeni  1–1 Flag of Serbia Serbi
Arzumanyan Scored after 73 minutes 73' Raporti Z. Tošic Scored after 89 minutes 89'

11 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Shqipëri  1–1 Flag of Danimarka Danimarkë
Lenjani Scored after 38 minutes 38' Raporti Vibe Scored after 81 minutes 81'
Elbasan Arena, Elbasan[shënimi 1]
Pjesëmarrja: 12,800
Gjyqtari: Viktor Kassai (Hungari)

14 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarkë  0–1 Flag of Portugalia Portugali
Raporti Ronaldo Scored after 90+5 minutes 90+5'
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 36,562
Gjyqtari: Felix Brych (Gjermani)

14 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Serbi  0–3
Fituar në tavolinë[shënimi 2]
Flag of Shqipëria Shqipëri
Raporti
Stadion Partizana, Belgrade
Pjesëmarrja: 25,200
Gjyqtari: Martin Atkinson (Angli)

14 nëntor 2014
20:45
(19:45 UTC±0)
Portugali  1–0 Flag of Armenia Armeni
Ronaldo Scored after 72 minutes 72' Raporti

14 nëntor 2014
20:45
(20:45 UTC+1)
Serbi  1–3 Flag of Danimarka Danimarkë
Z. Tošic Scored after 4 minutes 4' Raporti Bendtner Scored after 60 minutes 60'
Kjær Scored after 62 minutes 62'

29 mars 2015
18:00
(18:00 UTC+2)
Shqipëri  2–1 Flag of Armenia Armeni
Mavraj Scored after 77 minutes 77'
Gashi Scored after 81 minutes 81'
Raporti Mavraj Scored after 4 minutes 4' (o.g.)

29 mars 2015
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugali  2–1 Flag of Serbia Serbi
Carvalho Scored after 10 minutes 10'
Coentrão Scored after 63 minutes 63'
Raporti Matic Scored after 61 minutes 61'
Estádio da Luz, Lisbon
Pjesëmarrja: 58,430
Gjyqtari: Gianluca Rocchi (Itali)

13 qershor 2015
18:00
(20:00 UTC+4)
Armeni  2–3 Flag of Portugalia Portugali
Pizzelli Scored after 14 minutes 14'
Mkoyan Scored after 72 minutes 72'
Raporti Ronaldo Scored after 29 minutes 29' (pen.)

13 qershor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarkë  2–0 Flag of Serbia Serbi
Y. Poulsen Scored after 13 minutes 13'
J. Poulsen Scored after 87 minutes 87'
Raporti
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 30,887[3]
Gjyqtari: Björn Kuipers (Netherlands)

4 Shtator 2015 (2015-09-04)
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarka  0–0 Flag of Shqipëria Shqipëria
Raporti
Telia Parken, Copenhagen
Pjesëmarrja: 35,648[4]
Gjyqtari: Willie Collum (Scotland)

4 Shtator 2015 (2015-09-04)
20:45
(20:45 UTC+2)
Serbia  2–0 Flag of Armenia Armenia
Hayrapetyan Scored after 22 minutes 22' (o.g.)
Ljajic Scored after 53 minutes 53'
Raporti

7 Shtator 2015 (2015-09-07)
18:00
(20:00 UTC+4)
Armenia  0–0 Flag of Danimarka Danimarka
Raporti

7 Shtator 2015 (2015-09-07)
20:45
(20:45 UTC+2)
Shqipëria  0–1 Flag of Portugalia Portugalia
Raporti Veloso Scored after 90+2 minutes 90+2'
Elbasan Arena, Elbasan[note 2]
Pjesëmarrja: 12,121[6]
Gjyqtari: Jonas Eriksson (Sweden)

8 Tetor 2015 (2015-10-08)
20:45
(20:45 UTC+2)
Shqipëria  0–2 Flag of Serbia Serbia
Raporti Kolarov Scored after 90+1 minutes 90+1'
Ljajic Scored after 90+4 minutes 90+4'
Elbasan Arena, Elbasan[note 2]
Pjesëmarrja: 12,330[7]
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Italy)

8 Tetor 2015 (2015-10-08)
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugalia  1–0 Flag of Danimarka Danimarka
Moutinho Scored after 66 minutes 66' Raporti
Estádio Municipal, Braga
Pjesëmarrja: 29,860[8]
Gjyqtari: Mark Clattenburg (England)

11 Tetor 2015 (2015-10-11)
18:00
(20:00 UTC+4)
Armenia  0–3 Flag of Shqipëria Shqipëria
Raporti Hovhannisyan Scored after 9 minutes 9' (o.g.)
Djimsiti Scored after 23 minutes 23'
Sadiku Scored after 76 minutes 76'

11 Tetor 2015 (2015-10-11)
18:00
(18:00 UTC+2)
Serbia  1–2 Flag of Portugalia Portugalia
Z. Tošic Scored after 65 minutes 65' Raporti Nani Scored after 5 minutes 5'
Moutinho Scored after 78 minutes 78'

Ndeshjet miqësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 shtator 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Serbi  1–1 Flag of Franca Franca
Kolarov Scored after 80 minutes 80' Raporti Pogba Scored after 13 minutes 13'
Stadion Partizana, Belgrade
Pjesëmarrja: 12,000
Gjyqtari: Wolfgang Stark (Gjermani)

11 tetor 2014
20:45
(20:45 UTC+2)
Franca  2–1 Flag of Portugalia Portugali
Benzema Scored after 3 minutes 3'
Pogba Scored after 69 minutes 69'
Raporti Quaresma Scored after 77 minutes 77' (pen.)
Stade de France, Saint-Denis
Pjesëmarrja: 79,000
Gjyqtari: Szymon Marciniak (Poloni)

14 tetor 2014
18:00
(20:00 UTC+4)
Armeni  0–3 Flag of Franca Franca
Raporti Rémy Scored after 7 minutes 7'
Gignac Scored after 55 minutes 55' (pen.)
Griezmann Scored after 84 minutes 84'

14 nëntor 2014
20:45
(20:45 UTC+1)
Franca  1–1 Flag of Shqipëria Shqipëri
Griezmann Scored after 73 minutes 73' Raporti Mavraj Scored after 40 minutes 40'

29 mars 2015
21:00
(21:00 UTC+2)
Franca  2–0 Flag of Danimarka Danimarkë
Lacazette Scored after 14 minutes 14'
Giroud Scored after 38 minutes 38'
Raporti

13 qershor 2015
18:00
(18:00 UTC+2)
Shqipëri  1–0 Flag of Franca Franca
Kaçe Scored after 43 minutes 43' Raporti

4 shtator 2015
20:45
(19:45 UTC+1)
Portugali  v Flag of Franca Franca
Raporti

7 shtator 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Franca  v Flag of Serbia Serbi
Raporti

8 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Franca  v Flag of Armenia Armeni
Raporti

11 tetor 2015
20:45
(20:45 UTC+2)
Danimarkë  v Flag of Franca Franca
Raporti

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Shqipëri will play their home matches at Elbasan Arena, Elbasan and Loro Boriçi Stadium, Shkodër instead of their regular stadium, Qemal Stafa National Stadium, Tirana, as the national stadium will be reconstructed.
 2. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Armeni 2 - 3 Portugali mars report - 6/13/15 EC Qualification - Goal.com". goal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Danimarkë 2 - 0 Serbi Team line-ups 6/13/15 - EC Qualification - Goal.com". goal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Denmark vs. Albania - 4 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Armenia vs. Denmark - 7 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Albania vs. Portugal - 7 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Albania vs. Serbia - 8 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Portugal vs. Denmark - 8 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Armenia vs. Albania - 11 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Serbia vs. Portugal - 11 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>