Jump to content

Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 - Grupi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi I i Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit 2016 është një nga nëntë grupet që do të përcaktojë skuadrat që do të kualifikohen në Kampionatin Evropian të Futbollit 2016. Ky grup përbëhet nga pesë skuadra: Portugalia, Danimarka, Serbia, Armenia dhe Shqipëria.[1]

Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim Portugalia Shqipëria Danimarka Serbia Armenia
1  Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2  Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3  Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4  Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5  Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat për klasifikimin: Rregullat e klasifikimit
Notes:
 1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danimarkë 2–1 Armeni
Højbjerg 65'
Kahlenberg 80'
Raporti Mkhitaryan 50'
Pjesëmarrja: 20,141
Portugali 0–1 Shqipëri
Raporti Balaj 52'
Pjesëmarrja: 23,205
Gjyqtari: Ruddy Buquet (France)

Armeni 1–1 Serbi
Arzumanyan 73' Raporti Z. Tošic 89'
Shqipëri 1–1 Danimarkë
Lenjani 38' Raporti Vibe 81'
Pjesëmarrja: 12,800

Danimarkë 0–1 Portugali
Raporti Ronaldo 90+5'
Pjesëmarrja: 36,562
Gjyqtari: Felix Brych (Gjermani)
Serbi 0–3
Fituar në tavolinë[shënimi 2]
 Shqipëri
Raporti
Pjesëmarrja: 25,200

Portugali 1–0 Armeni
Ronaldo 72' Raporti
Serbi 1–3 Danimarkë
Z. Tošic 4' Raporti Bendtner 60', 85'
Kjær 62'

Shqipëri 2–1 Armeni
Mavraj 77'
Gashi 81'
Raporti Mavraj 4' (o.g.)
Portugali 2–1 Serbi
Carvalho 10'
Coentrão 63'
Raporti Matic 61'
Pjesëmarrja: 58,430

Armeni 2–3 Portugali
Pizzelli 14'
Mkoyan 72'
Raporti Ronaldo 29' (pen.), 55', 58'
Danimarkë 2–0 Serbi
Y. Poulsen 13'
J. Poulsen 87'
Raporti
Pjesëmarrja: 30,887[3]

Danimarka 0–0 Shqipëria
Raporti
Pjesëmarrja: 35,648[4]
Serbia 2–0 Armenia
Hayrapetyan 22' (o.g.)
Ljajic 53'
Raporti

Armenia 0–0 Danimarka
Raporti
Shqipëria 0–1 Portugalia
Raporti Veloso 90+2'
Pjesëmarrja: 12,121[6]

Shqipëria 0–2 Serbia
Raporti Kolarov 90+1'
Ljajic 90+4'
Pjesëmarrja: 12,330[7]
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Italy)
Portugalia 1–0 Danimarka
Moutinho 66' Raporti
Pjesëmarrja: 29,860[8]

Armenia 0–3 Shqipëria
Raporti Hovhannisyan 9' (o.g.)
Djimsiti 23'
Sadiku 76'
Serbia 1–2 Portugalia
Z. Tošic 65' Raporti Nani 5'
Moutinho 78'

Ndeshjet miqësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serbi 1–1 Franca
Kolarov 80' Raporti Pogba 13'
Pjesëmarrja: 12,000

Franca 2–1 Portugali
Benzema 3'
Pogba 69'
Raporti Quaresma 77' (pen.)
Pjesëmarrja: 79,000

Armeni 0–3 Franca
Raporti Rémy 7'
Gignac 55' (pen.)
Griezmann 84'

Franca 1–1 Shqipëri
Griezmann 73' Raporti Mavraj 40'

Franca 2–0 Danimarkë
Lacazette 14'
Giroud 38'
Raporti

Shqipëri 1–0 Franca
Kaçe 43' Raporti

Portugali v Franca
Raporti

Franca v Serbi
Raporti

Franca v Armeni
Raporti

Danimarkë v Franca
Raporti

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 gola
2 gola
1 gol
1 autogol

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Shqipëri will play their home matches at Elbasan Arena, Elbasan and Loro Boriçi Stadium, Shkodër instead of their regular stadium, Qemal Stafa National Stadium, Tirana, as the national stadium will be reconstructed.
 2. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Spain face Ukraine return in EURO 2016 qualifying". UEFA.com. 23 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Armeni 2 - 3 Portugali mars report - 6/13/15 EC Qualification - Goal.com". goal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Danimarkë 2 - 0 Serbi Team line-ups 6/13/15 - EC Qualification - Goal.com". goal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Denmark vs. Albania - 4 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Armenia vs. Denmark - 7 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Albania vs. Portugal - 7 September 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Albania vs. Serbia - 8 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Portugal vs. Denmark - 8 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Armenia vs. Albania - 11 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Serbia vs. Portugal - 11 October 2015 - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 15 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>