Pierre Højbjerg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pierre Emile Højbjerg
Të dhënat personale
Emri i plotë Pierre Emile Højbjerg
Data e lindjes (1995-08-05) 5 Gusht 1995 (22 vjeç)
Vendi i lindjes Copenhagen, Danimarkë
Gjatësia 1,87 m (6 ft 1+12 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Bayern München
Numri 34
Kariera në rini
0–2009 BK Skjold
2009–2011 Copenhagen
2011–2012 Brøndby IF
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2012– Bayern München II 27 (6)
2013– Bayern München 4 (0)
Ekipi kombëtar
2010–2011 Denmarka U–17 10 (3)
2012– Denmarka U–19 3 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 prill 2013

Pierre Højbjerg (lindur më 5 gusht 1995) është një futbollist danez që luan për FC Bayern München si mesfushor. Højbjerg zotëronë pasaportë franceze pasi mamaja e tij është franceze.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Bayern München[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2011 Pierre Højbjerg u ble nga FC Bayern München [1][2]. Ai u vendos që të luante me ekipin e moshave duke parë dhe moshën e tij që ishte vetëm 16 vjeç. Ai ka thënë që modeli i tij është Zinedine Zidane [3]. Në Mars të vitit 2013 në moshen 17 vjeçare Pierre Højbjerg ishte thirrur për herë te parë në një ndeshje zyrtare të FC Bayern München. Ai në atë ndeshje ishte rezervë. Ai bëri debutimin e tij zyrtar ku ishe vetëm 17 vjeç e 251 ditë. Ai hyri në vend të Xherdan Shaqiri si zëvendësim. Ai u bë lojtari më i ri që luan një ndeshje për Bayern München.

Më 25 maj në finalen e UEFA Champions League Bayern München mundi me rezultatin 2-1 Borussia Dortmund. Në atë ndeshje Pierre Højbjerg ishte në stolin e rezervave. Ai u bë lojtari më i ri i historisë së UEFA Champions League që fiton një trofe Europian. Më 1 qershor FC Bayern München mundi me rezultatin 3-2 VfB Stuttgart dhe fitoi DFB-Pokal. Ai përveç UEFA Champions League dhe DFB-Pokal fitoi edhe Bundesliga duke u bërë lojtari më i ri në historinë e futbollit që fiton Triplet (Kampionat, Kupë dhe Champions).

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat jane reduktuar me 2 qershor 2013

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Europa Tjeter Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
FC Bayern München II 2012–13 27 6 0 0 0 0 0 0 27 6
FC Bayern München 2012–13 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Karriera ne Total 29 6 0 0 0 0 0 0 29 6

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra[redakto | redakto tekstin burimor]

FC Bayern München

Individual[redakto | redakto tekstin burimor]

  • DBU's Talentpris 2011: Lojtari Danez U17 me i mire

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Pierre Højbjerg". worldfootball.net. Marrë më 14 May 2013. 
  2. ^ "Pierre Emile Höjbjerg". transfermarkt.co.uk. Marrë më 13 April 2013. 
  3. ^ Norup, Mark Lindved (15 March 2013). "Dansk kæmpetalent kan få debut i Bayern" (në Danish). DR.dk. Marrë më 6 May 2013.