Stampa:UEFA Euro 2016 qualifying Group I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi
1 Flag of Portugalia Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet
2 Flag of Shqipëria Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14
3 Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs
4 Flag of Serbia Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4
5 Flag of Armenia Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Rregullat e klasifikimit
Notes:
  1. ^ Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.
[shiko] [redakto]Template-info.svg Dokumentimi i stampës

Tabela e plotë[Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Portugal.svg Flag of Albania.svg Flag of Denmark.svg Flag of Serbia.svg Flag of Armenia.svg
1 Flag of Portugalia Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2 Flag of Shqipëria Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3 Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4 Flag of Serbia Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5 Flag of Armenia Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Rregullat e klasifikimit: Rregullat e klasifikimit
Notes:
  1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.