Alessandro Della Valle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alessandro Della Valle
Della Valle 2013.JPG
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAlessandro Della Valle
Datëlindja (1982-06-08) 8 Qershor 1982 (40 vjeç)
VendlindjaSan Marino
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Sant' Ermete Sanvitese
Numri6
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2000–2002San Marino Calcio?(?)
2002–2003Società Sportiva Folgore/Falciano?(?)
2003–2006Tropical Coriano?(?)
2006–2007Marignano?(?)
2007–2008Scot Due Emme?(?)
2008–2009Fontanelle?(?)
2009–2010Tropical Coriano?(?)
2010–2011Sanvitese?(?)
2011–Sant' Ermete Sanvitese?(?)
Kombëtarja
2002–San Marino47(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only
‡ National team caps and goals correct as of 10 Shtator 2013

Alessandro Della Valle (lindur më 8 Qershor 1982) është një futbollist sanmarinez i cili luan si mbrojtës për skuadrën Sant' Ermete Sanvitese dhe me kombëtaren e San Marinos.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Della Valle është lojtar i kombëtares së San Marinos që nga viti 2002 dhe që nga ajo kohë ka luajtur 47 ndeshje duke qënë lojtari i pestë në histori me më shumë ndeshje. Më 10 Shtator 2013, ai shënoi golin e parë të San Marinos pas pesë vitesh në një kompedicion zyrtarë në humbjen 1–5 kundër Polonisë për kualifikueset e Kupës së Botës 2014.[1]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e Golave dhe rezultateve me kombëtaren e San Marinos

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 10 Shtator 2013 Stadio Olimpico, Serravalle Flamuri Polonia 1–1 1–5 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Poland sink San Marino to keep dream alive" [Polonia fundos San Marinon për të mbajtur gjallë ëndrrën] (në anglisht). UEFA. 10 shtator 2013. Marrë më 10 shtator 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]