Besart Abdurahimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Besart Abdurahimi
Të dhënat personale
Emri i plotëBesart Abdurahimi
Data e lindjes31 korrik 1990
Vendi i lindjesZagreb, Kroaci
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues në krahun e djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualCerezo Osaka
(huazim nga Lokeren)
Numri10
Karriera në rini
NK Zelengaj Zagreb
Lokomotiva Zagreb
2004–2008NK Zagreb
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2014NK Zagreb121(24)
2013–2014Hapoel Tel Aviv (huazim)20(4)
2014–Lokeren32(5)
2016Astana (huazim)4(0)
2016–Cerezo Osaka (huazim)0(0)
Ekipi kombëtar
2006Kroacia U169(1)
2006Kroacia U175(1)
2008Kroacia U184(0)
2008Kroacia U198(5)
2009Kroacia U203(2)
2009–2012Kroacia U217(0)
2014–Maqedonia12(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Besart Abdurahimi (Maqedonisht: Бесарт Абдурахими; lindi më 31 korrik 1990) është futbollistë shqiptaro-maqedonas i lindur në Kroaci i cili luan në skuadrën Cerezo Osaka (huazim nga Lokeren).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besart Abdurahimi lindi në Zagreb, Kroaci. Prindërit e tij janë nga Vrapçishti, Maqedoni.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 maj 2014, Besarti ka luajtur për të parë në kombëtaren maqedonase. Më 9 tetor 2014, ai shënoi golën e tij të parë në minutën e 92-të kundër Luksemburgut.