Francesco Toldo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francesco Toldo
Francesco Toldo - Inter Mailand (1).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëFrancesco Toldo
Data e lindjes (1971-12-02) 2 Dhjetor 1971 (49 vjeç)
Vendi i lindjesPadua, Italia
Gjatësia1,96 m (6 ft 5 in)
PozicioniPortier
Karriera në rini
1983–1985USMA Caselle
1985–1987Montebelluna
1987–1990Milan
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1990–1993Milan0(0)
1990–1991Verona (huazim)0(0)
1991–1992Trento (huazim)38(0)
1992–1993Ravenna (huazim)31(0)
1993–2001Fiorentina266(0)
2001–2010Internazionale148(1)
Gjithsej483(1)
Ekipi kombëtar
1993–1994Italia U218(0)
1995–2004Italia28(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Franceco Toldo (Italisht: Francesco Toldo) lindi në 2 dhjetor 1971PadovaItali. Ai është portier italian i cili mbron ngjyrat e Internazionale që nga viti 2001. Toldo u pensionua nga futbolli pasi mbaroi sezoni 2009-2010.

Toldo ka luajtur edhe me kombëtares italiane në vitet 1995–2004, duke e përfaqsuar në pesë kompedicione madhore, ku më e rëndësishmja ishte UEFA Euro 2000.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]