Jump to content

Goli i artë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Goli i artë ose pika e artë është një rregull i përdorur në futboll, lakros, hokej në fushë dhe hokej mbi akull për të vendosur fituesin e një ndeshjeje (zakonisht një ndeshje me eliminim) në të cilën rezultatet janë të barabarta në fund të kohës normale. Është një lloj vdekjeje e papritur. Sipas këtij rregulli, loja përfundon kur shënohet një gol ose pikë; skuadra që shënon atë gol ose pikë gjatë kohës shtesë është fitues. I prezantuar zyrtarisht në vitin 1993, megjithëse me një histori para kësaj, rregulli pushoi së zbatuari në shumicën e lojërave të futbollit të autorizuara nga FIFA në vitin 2004. Goli i argjendtë plotësoi golin e artë midis viteve 2002 dhe 2004.

Goli i artë luhej në ndeshjet e NCAA deri në vitin 2021, por përdoret ende në lojërat e hokejit në fushë të sanksionuara nga FIH. Një koncept i lidhur, pika e artë, përdoret në lojërat e Ligës Kombëtare të Rugbit. Një rregull i ngjashëm i golit të artë përdoret gjithashtu në të gjitha ndeshjet shtesë të Ligës Kombëtare të Hokejit (NHL) (të ndjekura nga një shkëmbim zjarri nëse është e nevojshme, në sezonin e rregullt dhe parasezon); megjithatë, termi "gol i artë" nuk përdoret. Një rregull i ngjashëm me golin e artë zbatohet edhe në Ligën Kombëtare të Futbollit (vetëm nëse shënohet një goditje ose siguri, ose ndonjë rezultat në ndonjë zotërim pas zotërimit të parë), megjithëse përsëri vetë termi nuk përdoret.

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konteksti historik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rregullat e turneut të parë të njohur të organizuar ndër-klubi në çdo kod të futbollit, Kupa Youdan e vitit 1867, paraqisnin një rregull të vdekjes së papritur. Nëse rezultati barazohej pas 90 minutave, luhej deri në një orë kohë shtesë, ku fitues shpallej skuadra e parë që shënonte gol ose rouge.[1] Ky rregull hyri në fuqi në ndeshjen e raundit të dytë ndërmjet Norfolk FC dhe Broomhall FC të luajtur më 23 shkurt 1867, kur Norfolk shënoi një gol pas dy minutash shtesë për të fituar ndeshjen, 1–0.[2]

Një rregull i ngjashëm u përdor vitin e ardhshëm në Kupën Cromwell, e cila si Kupa Youdan u luajt sipas Rregullave të Sheffield. Në finalen e këtij kompeticioni, i luajtur në Bramall Lane, Sheffield në vitin 1868, goli vendimtar u shënua nga ekipi i sapoformuar në atë kohë i quajtur The Wednesday, i njohur tani si Sheffield Wednesday.

Goli i artë u prezantua për shkak të dështimeve të perceptuara të mjeteve të tjera për zgjidhjen e një barazimi në round-robin ose me nokaut, ku kërkohet një fitues. Në veçanti, periudhat shtesë mund të jenë të tensionuara dhe jo argëtuese pasi skuadrat janë shumë të lodhura dhe nervoze për të sulmuar, duke preferuar të mbrohen dhe të luajnë për penallti; ndërsa gjuajtjet e penalltive shpesh përshkruhen si të bazuara në fat dhe jo përfaqësuese të futbollit. FIFA prezantoi rregullin e golit të artë në vitin 1993. Shpresohej që goli i artë do të prodhonte më shumë lojë sulmuese gjatë kohës shtesë dhe do të reduktonte numrin e gjuajtjeve të penalltive.

Garat e FIFA-s[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse formati i golit të artë u përdor në ligat e futbollit të shoqatave profesionale të Amerikës së Veriut që në vitet 1970, termi goli i artë u prezantua nga FIFA në vitin 1993 së bashku me ndryshimin e rregullit, sepse termi alternativ, "vdekje e papritur", u perceptua si konotacion negativ. Në një kompeticion me eliminim direkt, pas një barazimi, luhen dy periudha shtesë prej pesëmbëdhjetë minutash. Nëse njëra skuadër shënon gol gjatë kohës shtesë, loja përfundon menjëherë dhe skuadra që shënon bëhet fitues. Goli i fitores njihet si “goli i artë”. Nëse nuk ka gola të shënuar pas të dyja periudhave të kohës shtesë, një penallti vendos lojën. Goli i artë nuk ishte i detyrueshëm dhe garat individuale duke përdorur kohën shtesë mund të zgjidhnin nëse do ta zbatonin atë gjatë kohës shtesë. Kampionati i parë evropian i luajtur me rregull ishte në vitin 1996. Kampionati i parë Botëror e luajtur me rregull ishte në vitin 1998.[3]

Goli i parë i artë i regjistruar ishte më 13 mars 1993 nga Australia kundër Uruguajit në një ndeshje çerekfinale të Kampionatit Botëror të të Rinjve. Finalja e parë e turneut të madh që u vendos nga një gol i tillë ishte Trofeu i Ligës së Futbollit 1995, ku Birmingham City mundi Carlisle United 1–0, me një gol nga Paul Tait,[4] e ndjekur nga finalja e Kampionatit Evropian 1996, e fituar nga Gjermania ndaj Republikës Çeke. Golin e artë në këtë finale e shënoi Oliver Bierhoff. Goli i parë i artë në historinë e Kupës së Botës u zhvillua në vitin 1998, pasi Laurent Blanc shënoi për t'i mundësuar Francës të mposht Paraguajin në raundin e 16-të.

Në një lojë kualifikuese për Kupën e Karaibeve 1994, Barbados shënoi qëllimisht një autogol të vonë në një përpjekje të suksesshme për t'u kualifikuar në finale duke detyruar kohën shtesë me golin e artë kundër Grenadës, pasi një rregull i pazakontë i turneut thoshte se golat e artë numëroheshin dyfish në llogaritjen e golit. ndryshim. Duke pasur nevojë për një fitore me dy gola për t'u kualifikuar, Barbados e gjeti veten 2–1 në avantazh me tre minuta të mbetura nga koha normale. Pasi Barbadianët shënuan një autogol për të sjellë rezultatin në 2–2, Grenada u përpoq të shënonte në secilën rrjetë ndërsa Barbados mbrojti të dy golat për tre minutat e fundit të kohës normale.[5] Barbados fitoi ndeshjen në kohën shtesë dhe kaloi në raundin tjetër.

Në vitin 2000, Franca mundi Italinë në kohën shtesë në finalen e Kampionatit Evropian 2000, kur David Trezeguet shënoi një gol të artë. Kështu Franca u bë mbajtësi i parë i Kupës së Botës FIFA dhe Kampionatit Evropian UEFA që nga Gjermania Perëndimore në vitin 1974.

Një vit më pas, Liverpool mposhti Deportivo Alavés në finalen e Kupës UEFA me një autogol të artë nga Delfí Geli për të bërë rezultatin 5–4 për Liverpool.

Goli i artë u përdor në FIFA Kupën e Botës për herë të fundit në vitin 2002, kur Turqia mundi Senegalin në çerekfinale kur İlhan Mansız shënoi atë që do të ishte goli i artë i fundit në turnetë e meshkujve. Megjithatë, finalja e Kupës së Botës për Femra 2003 u vendos nga një gol i artë pasi Gjermania mposhti Suedinë 2–1 me një goditje me kokë të Nia Künzer në minutën e 98-të. Ky ishte goli i fundit i artë në historinë e FIFA-s për Kupën e Botës për Femra.

Goli i argjendtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për sezonin 2002–2003, UEFA prezantoi një rregull të ri, golin e argjendtë, për të vendosur një ndeshje konkurruese. Nëse një ekip kryeson pas gjysmës së parë pesëmbëdhjetë minutëshe të kohës shtesë, ai është fituesi, por loja nuk përfundon më në momentin që një ekip shënon. Garat që funksiononin me kohë shtesë do të mund të vendosnin nëse do të përdornin golin e artë, golin e argjendtë ose asnjërën nga procedurat.

Më 27 gusht 2003, klubi holandez Ajax u kualifikua në fazën e grupeve të UEFA Champions League 2003–04 falë golit të argjendtë kundër klubit austriak GAK pasi të dyja ndeshjet përfunduan 1–1 secila pas 90 minutash. Në kohën shtesë, Ajax ishte në gjendje të përfitonte nga GAK duke përjashtuar dy lojtarë kur Tomáš Galásek shënoi nga një penallti në minutën e 103-të.[6]

Më pak se një vit më vonë, më 1 korrik 2004, Galásek do të ishte në fushë kur goli i argjendtë u shfaq në të vetmen ndeshje të rëndësishme konkurruese që u vendos nga një gol i argjendtë: atë të ndeshjes gjysmëfinale në Euro 2004 midis Greqisë dhe Republikës Çeke. Megjithatë, goli i argjendtë do të eliminonte Republikën Çeke pasi Traianos Dellas shënoi për Greqinë pas një goditje këndi në dy sekondat e fundit të periudhës së parë të kohës shtesë.[7] Përveçse ishte goli i vetëm i argjendtë i parë ndonjëherë në një ndeshje ndërkombëtare, ai ishte gjithashtu goli i vetëm që shënoi Dellas në karrierën e tij ndërkombëtare.

Shfuqizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse goli i artë dhe goli i argjendtë kishin tifozët e tyre, të dy u perceptuan gjerësisht si eksperimente të dështuara. Goli i artë në veçanti nuk kishte sjellë një lojë më aktive dhe sulmuese siç synohej fillimisht dhe në vend të kësaj çoi në lojë më të kujdesshme së bashku me reagime të zemëruara nga shumë lojtarë në anën humbëse, ndërkohë që kishte gjithashtu konfuzion se kur ngjarjet mund të zgjidhnin mes tyre. disa rregulla të ndryshme të kohës shtesë.[8]

Në shkurt 2004, IFAB njoftoi se, pas Euro 2004, të dyja metodat e golit të artë dhe të golit të argjendtë do të hiqen nga Rregullat e Lojës. Që nga Kampionati Botëror i Futbollit 2006Gjermani, goli i artë nuk është përdorur kurrë në rast të një barazimi gjatë fazës së eliminimit,[9] pasi FIFA rivendosi rregullat e mëparshme: në rast të një loje barazim pas 90 minutave të rregullta. , luhen dy periudha 15-minutëshe radhazi të kohës shtesë. Nëse rezultatet mbeten të barabarta, fituesi vendoset me penallti.[10]

Rregulli i golit të artë nuk është përdorur në NCAA soccer që nga viti 2022 dhe përdor procedurën shtesë të FIFA-s si më sipër. Lojërat e kampionatit të turneut të femrave 1995, 1996, 2002 dhe 2013 u vendosën nga një gol i artë; Kjo situatë ka ndodhur edhe në turneun e meshkujve në 2017 dhe 2020.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sheffield: Youdan's Football Cup". Sporting Life (në anglisht): 1.
  2. ^ "The Youdan Prize for Football". Sheffield and Rotherham Independent (në anglisht): 10.
  3. ^ "FIFA to change shootout rule — Sudden-death format to be added before next World Cup". The Daily News (në anglisht). Pasadena, California. Associated Press. 19 korrik 1994. Marrë më 9 dhjetor 2022.
  4. ^ "Fry's delight as Carlisle succumb to sudden death". The Independent (në anglisht). 24 prill 1995. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012.
  5. ^ "Football Follies" (në anglisht). snopes.com. 6 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 2021-12-16. Marrë më 2008-10-27.
  6. ^ "Galásek saves Ajax blushes" (në anglisht). 27 gusht 2003. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2013.
  7. ^ "UEFA EURO 2004 - History - Greece-Czech Republic – UEFA.com" (në anglisht). UEFA. 1 korrik 2004. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2011.
  8. ^ "Footballing world cheers end of golden goal". FIFA.com (në anglisht). 1 mars 2004. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2016.
  9. ^ "2006 World Cup drops golden goal" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2006-06-01.
  10. ^ "FIFA Rules" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2006.