Jump to content

Autogol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një autogol është vendi ku një lojtar kryen veprime që rezultojnë që ai ose ekipi i tij të shënojë një gol për veten e tij, zakonisht duke rezultuar në pikë për skuadrën kundërshtare, si për shembull kur një futbollist godet një top në rrjetën ose portën e tij.

Në disa pjesë të botës, termi është kthyer në një metaforë për çdo veprim që i kthehet kundër personit ose grupit që e ndërmerr atë, ndonjëherë edhe mbart ndjenjën e "drejtësisë poetike".

Një lojtar që përpiqet të hedhë një lojë mund të tentojë qëllimisht një autogol.[1] Lojtarë të tillë rrezikojnë të sanksionohen ose të ndalohen nga luajtja e mëtejshme.

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

futboll, një autogol ndodh kur një lojtar bën që topi të shkojë në portën e ekipit të tyre, duke rezultuar në një gol që shënohet për kundërshtarin. Mbrojtësit shpesh "kthejnë prapa" topa të rrezikshëm në zonën e penalltisë, veçanërisht krosimet, duke shkelmuar ose drejtuar topin jashtë lojës prapa vijës së tyre të portës. Në këtë mënyrë, qëllimi i mbrojtësit është të pësojë një goditje nga këndi në vend që t'u japë lojtarëve sulmues mundësi për të shënuar. Rrjedhimisht, mbrojtësi mund të gjykojë gabimisht dhe pa dashje ta kthejë topin në portën e tij, veçanërisht nëse janë nën presion nga lojtarët sulmues të cilët përndryshe mund të shënojnë. Ndërsa lojtari mbrojtës që shënoi autogolin "i kreditohet" personalisht golit si pjesë e abstraktit statistikor të lojës (me shënimin "(og)" për të treguar natyrën e tij), autogolët nuk i shtohen sezonalit të një lojtari. ose totali i golave në karrierë.

Rregullat e Lojës nuk parashikojnë asnjë rregull apo procedurë për kreditimin e golave për lojtarët, dhe në të vërtetë të dhënat e tilla nuk janë pjesë e detyrueshme e lojës.[2] Në vitin 1997 FIFA nxori udhëzime të detajuara për kreditimin e autogolave, duke njohur rëndësinë tregtare në rritje të statistikave si çmimet e golashënuesve më të mirë dhe futboll fantazi.[2] Udhëzimet thonë se merita për shënimin vendoset nga arbitri, ose komisioneri i ndeshjes nëse është i pranishëm; dhe "Ndërhyrja e një mbrojtësi duhet të jetë e qëllimshme në mënyrë që të regjistrohet një autogol kundër tij".[2] Lidhur me një gjuajtje që devijohet ose rikoshet në portë nga një mbrojtës, disa burime ia japin rezultatin sulmuesit; të tjerët i llogarisin si autogol; për të tjerët varet nëse gjuajtja origjinale ishte jashtë objektivit; të tjerat janë më të nuancuara.[2] Pati polemika në vitin 2013 kur Premier League vlerësoi Tim Howard me një autogol kur një gjuajtje doli nga shtylla, e goditi atë në shpinë dhe hyri brenda.[3]

Garat kryesore mund të kenë rishikime video të cilat mund të ndryshojnë akreditimin, si për shembull Komiteti i Objektivave të Dyshueshëm të FA Premier League. Në Kampionatin Botëror të Futbollit 2002, një nga tetë golat e Ronaldos në fitimin e Këpucës së Artë fillimisht u vlerësua si autogol, por u ricaktua në apel nga Brazili.[4] Procedura e rishikimit të UEFA-s u zyrtarizua në vitin 2008.[5] Që nga viti 2006, English Football League lejoi klubin që shënoi të emëronte golashënuesin, të cilin The Guardian e kritikoi me një shembull nga viti 2002: "çdo gazetë kombëtare, agjenci dhe libër faktesh futbolli ranë dakord që mbrojtësi i Coventry City, Calum Davenport, kishte shënuar një autogol kundër Burnley. Megjithatë Clarets ia dhanë golin Gareth Taylor".[6]

Autogoli më famëkeq ishte ndoshta ai i Andrés Escobar i KolumbisëKampionatin Botëror të Futbollit 1994, i cili humbi ndeshjen kundër Shteteve të Bashkuara dhe eliminoi Kolumbinë; një javë më vonë, Escobar u qëllua për vdekje në Kolumbi nga një anëtar i bandës së drogës, bosi i të cilit kishte humbur bastet në ndeshje.[7]

Autogoli më i shpejtë në histori besohet të jetë shënuar nga mbrojtësi i Torquay United, Pat Kruse, tetë sekonda në një ndeshje kundër Cambridge United në janar 1977.[8][9]

Një tjetër autogol i dukshëm u shënua në një ndeshje të Kupës së Karaibeve 1994 midis Barbados dhe Grenada. Për të avancuar në kompeticion, Barbadosi duhej të fitonte me një diferencë prej 2 ose më shumë golash. Për shkak se ata po fitonin me vetëm një gol pasi ndeshja ishte gati në përfundim, ata shënuan qëllimisht një autogol për ta çuar ndeshjen në kohën shtesë për t'i dhënë vetes një mundësi për të shënuar një gol në kohën shtesë. Për shkak të rregullave të pazakonta të turneut, kjo jo vetëm që do të fitonte lojën, por gjithashtu do të vlente 2 gola duke i lejuar ata të avancojnë në diferencën e golave.[10]

Basketboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur shënon aksidentalisht në koshin e një ekipi kundërshtar (ekuivalenti i basketbollit me një "autogol"), goli i kreditohet një lojtari sulmues. Një skenar tipik i autogolit ndodh kur një lojtar përpiqet të bllokojë një goditje goli, por përfundon duke e përplasur topin në portë.

Në basketbollin e NFHS, dy pikët renditen vetëm për ekipin që shënon, si një fusnotë.

Në basketbollin e NCAA, rregullat thonë: "Kur një lojtar shënon një gol nga fusha në koshin e kundërshtarit, ai duhet të numërojë dy pikë për kundërshtarin pavarësisht vendndodhjes në fushën e lojës nga ku është lëshuar. Një gol i tillë nga fusha nuk duhet të jetë i kreditohet një lojtari në librin e rezultateve, por do të tregohet me një fusnotë."

Në rregullat e NBA, goli i kreditohet lojtarit në ekipin shënues që është më afër gjuajtësit mbrojtës dhe përmendet në një fusnotë.

Sipas rregullave të FIBA-s, lojtari i caktuar kapiteni i kreditohet koshit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Teams kicked out of league after farcical 'own-goal' match" (në anglisht). 2014-10-28.
  2. ^ a b c d Cooper, Keith (17 prill 1997). illustrated by Olé Andersen. "When Own Goals Don't Really Count". FIFA Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 16 gusht 2017.
  3. ^ Abnos, Alexander (5 tetor 2013). "Did Tim Howard deserve an own goal against Manchester City?". SI.com (në anglisht).
  4. ^ Homewood, Brian (14 shkurt 2011). Palmer, Justin (red.). "Eye for goal made Ronaldo a striker to be feared". Reuters (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2017.
  5. ^ "UEFA to clarify rules on deflected own goals". ESPN (në anglisht). Reuters. 27 mars 2008.
  6. ^ Ingle, Sean; Glendenning, Barry; Dart, James (23 gusht 2006). "The Knowledge: Is there really a Dubious Goals Committee?". TheGuardian.com (në anglisht). Marrë më 21 gusht 2017.
  7. ^ "Question 21754: Law 10 - Method of Scoring" (në anglisht). 7 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2017. Marrë më 16 gusht 2017.
  8. ^ Gifford, Clive (2010). The Kingfisher Football Encyclopedia (në anglisht). Kingfisher. fq. 29. ISBN 978-0753419618.
  9. ^ "Levski Sofia defender in tears after own goal record" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2014. Marrë më 21 nëntor 2014.
  10. ^ Ashdown, John (2011-05-25). "Who are the greatest runners-up ever?". The Guardian (në anglisht). Marrë më 2021-06-20.