Jump to content

Mehmet Scholl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmet Scholl (2011)

Mehmet Tobias Scholl u lind në Karlsruhe16 shtator 1970 si Mehmet Yüksel, është ish futbollist gjerman aktualisht danas trener i juniorëve të Bayern München.

E ëma e tij është gjermane, ndërsa i ati turk. Karrierën e futbollistit e kereu në sezonën 2006./07. Është njëri ndër lojtarët më të sukseshëm në futbolln gjerman. Në karrierën e tij të pasur fitoi kupën e UEFA në vitin 1996., UEFA Euro 1996, Ligën e kampionëve 2001., tetë herë Bundeslig.

  • Bundesliga: 1993./94., 1996./97., 1998./99., 1999./00., 2000./01., 2002./03., 2004./05., 2005./06.
  • UEFA Liga prvaka: 2001.
  • Kup UEFA: 1996.
  • DFB-Pokal: 1998., 2000., 2003., 2005., 2006.
  • DFB-Ligapokal: 1997., 1998., 1999., 2000.


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


 Commons: Mehmet Scholl – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale