Jump to content

Sharp Corporation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sharp Corporation
シャープ株式会社
LlojiKorporacion (Stampa:Tyo, Stampa:LuxSE)
IndustriaElektronik
Themeluar nëTokyo, Japan (1912)
Zyrat qendroreJaponia 22-22, Nagaike-chō, Abeno-ku, Osaka, Japoni
Njerëzit kyç
Mikio Katayama, President
ProdhimiEkipe komunikimi dhe Audio-Visual, Aparate shtëpiake, Ekipe informacioni, ICë, LCDë, Komponente elektronike të tjerë
Fitimet 2,8 trilion Yen (24,38 milard USD) (31 Mars 2006)
1.060.000.000 Dollari amerikan (2014) Edit this on Wikidata
70.225.000.000 Jeni japonez (2018) Edit this on Wikidata
Total assets1.908.660.000.000 Jeni japonez (2018) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
47.600 (I konsoliduar, si më 31 gusht 2005)
Faqja e internetitSHARP World Index

Sharp Corporation (シャープ株式会社 Shāpu Kabushiki-gaisha) (TYO: 6753, LuxSE: SRP) është një ndër prodhuesit më të mëdhenj botëror të teknologjisë LCD si dhe të përbërëseve elektronike në fushën e optoelektronikës, infrared dhe flash memory electronics. Qe prej themelimit te saj me 1912, shkenca është bërë një pjese integrale e filozofisë së korporatives. Si rrjedhim dhe emri SHARP vjen nga shpikja e pare e madhe me 1915 të "Ever SHARP PENCIL", shpikja e stilolapsit te pare automatik apo mekanik. Qe prej vendosjes se Sharp Electronics (Evrope) GmbH (SEEG), me qendër ne Gjermani, me 1968, SHARP zgjeroi aktivitetin e tij ne mbare Evropën. Ne këto 40 vjet, SHARP ka krijuar 14 baza te tij te cilat përfshijnë një laborator, katër dege prodhimi dhe dege shitjesh dhe 1 kompani financimi. Sot SHARP është një nga liderat me te mëdhenj në prodhimin e teknologjisë se informacionit digjital.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]