Juan Manuel Santos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juan Manuel Santos
Presidenti i 32-të i Kolumbisë
Në detyrë
7 gusht 2010 – në vazhdim
Paraprirë ngaÁlvaro Uribe
Ministër i mbrojtës
Në detyrë
19 korrik 2006 – 18 maj 2009
Paraprirë ngaCamilo Ospina Bernal
Pasuar ngaFreddy Padilla de León
Ministër i financave
Në detyrë
7 gusht 2000 – 7 gusht 2002
Paraprirë ngaJuan Camilo Restrepo Salazar
Pasuar ngaRoberto Junguito Bonnet
Të dhëna vetjake
U lind më10 gusht 1951
Bogotá Kolumbi
Partia politikePartia Liberale (para vitit 2005)
Partia e Bahkimit Kombëtar (2005-duke vazhduar)
Bashkëshortja/etSilvia Amaya Londoño (të divorcuar)
María Clemencia Rodríguez Múnera
FëmijëtMartín
María Antonia
Esteban

Juan Manuel Santos Calderón (lindi më 10 gusht 1951) është presidenti i 32-të i Kolumbisë. Ai fitoi Çmimi Nobel për Paqe në vitin 2016.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juan Manuel Santos lindi në Bogotá. Ai shkoi në Colegio San Carlos,[1] e cila është një shkollë private, ai shkoi në këtë shkollë deri në vitin 1967. Ai shkoi në shkollën Admiral Padilla Naval Cadet, ku diplomoi në vitin 1969 dhe vazhdoi në marinë deri në vitin 1971.

Pas largimit nga marina, Santos shkoi në SHBA, ku shkoi në Universitetin e Kanzasit, ku diplomoi në vitin 1973. Ai po ashtu ka shkuar në shkollën ekonomike dhe shkencave politike në Londër.

Në vitin 2010, pas dy raundeve në zgjedhjet presidenciale, Juan Manuel Santos zgjidhet zyrtarisht president i Kolumbisë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Santosit janë Enrique Santos Castillo dhe Clemencia Calderón Nieto.[2] Vëllezërit e tij janë Enrique, Luis Fernando dhe Felipe.[3] Së pari Santosi u martua me Silvia Amaya Londoño e cila është regjisore e filmit, por ata u divorcuan tre vite më vonë pasi që nuk patën fëmijë.[4] Në vitin 1987, Santosi u martua me María Clemencia Rodríguez Múnera. Ata kanë tre fëmijë, Martini, Maria dhe Estebani.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "El Colegio San Carlos ha sido un gran formador de líderes, destacó el Presidente Santos". Bogotá: Colombia, Zyra e Presidentit. 6 shkurt 2011. Marrë më 5 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pefil: ¿Quién es Juan Manuel Santos?" [Profili, Kush është Juan Manuel Santos?]. El Tiempo. 18 maj 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Colombia: murió el ex editor de El Tiempo, Enrique Santos" [Colombia:Dies the Former Editor of El Tiempo]. La Nación. 23 nëntor 2001. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 tetor 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Familia Santos" [Santos Family]. Telemundo. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2013. Marrë më 9 tetor 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Los nuevos inquilinos de la Casa de Nariño" [The New Occupants of the Nariño House]. El País (në spanjisht). 4 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 9 tetor 2016.
  6. ^ "Mi papá, Juan Manuel Santos" [My Dad, Juan Manuel Santos]. Revista Semana. 18 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 9 tetor 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]