Sabri Sarıoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sabri Sarıoğlu

Sabri duke luajtur për Galatasaray më 2012
Të dhënat vetjake
Datëlindja26 korrik 1984
VendlindjaStamboll, Turqi
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMbrojtës / Mesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Göztepe S.K.
Numri55
Karriera me të rinjtë
1999–2003Galatasaray S.K.
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2017Galatasaray S.K.358(14)
2017–Göztepe S.K.13(0)
Karriera ndërkombëtare
1999–2000Turqia U-1513(3)
1999–2001Turqia U-1639(10)
1999-2001Turqia U-1714(1)
2000Turqia U-183(0)
2001-2002Turqia U-1915(2)
2003Turqia U-202(1)
2003-2006Turqia U-2140(11)
2006-Turqia44(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Sabri Sarıoğlu (lindi më 26 korrik 1984) është futbollistë turk i cili luan për skuadrën Göztepe.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galatasaray[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sabriu ka kaluar tërë karrierën e tij në klubin Galatasaray. Ai ishte në listën zyrtare të skuadrës Galatasaray për Ligën e Kampionënve UEFA në sezonin 2001-02. Sezoni 2001-02 shënoi gjithashtu hera e parë që ai u bë në stolin e Galatasaray për një ndeshje zyrtare, por ai nuk luajti një minutë të vetme. Ai bëri debutimin e tij konkurues për ekipin e parë në ndeshjen Super League të Turkcell në sezonin e ardhshëm, në 2002-03, kundër Trabzonspor më 4 maj 2003, në anën e drejtuar nga Fatih Terim.

Ai shënoi paraqitjen e tij të 100-të të Ligës për Galatasaray më 10 dhjetor 2006 kundër Bursaspor, duke shënuar një gol fantastike.[1]

Pas largimit të ish-kapitenit Arda TuranAtlético Madrid, ai u bë kapiteni i klubit në shtator 2011.[2]

Kontrata e Sabri Sarıoğlu nuk u rinovua në fund të sezonit 2016-17 dhe karriera e tij në Galatasaray ishte efektivisht e gjatë.[3]

Göztepe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, ai bëri një kontratë me klubin Göztepe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2006/2007 Galatasaray-Bursaspor dakika 90 gol Sabri Sarıoğlu Ligtv.com.tr". ligtv.com.tr. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 27 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2014. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ http://www.ntvspor.net/futbol/sabri-sarioglu-ile-yollar-ayrildi-593fedae7cf80d2cc4eef42b