Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Logo e PDIU

Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ose shkurt PDIU është një parti politikeShqipëri të cilit është qëllim primar promovimin e çështjeve kombëtare të shqiptarëve, duke përfshirë edhe Kosovë, Shqiptarët në Republikën e Maqedonisë, Mali i Zi, Preshevës dhe sidomos çame. [1] [2]

Formimi dhe udhëheqja[redakto | redakto tekstin burimor]

Fillimisht u themelua Partia Drejësi dhe Integrim e drejtuar nga Shpëtim Idrizi. Më pas në 17 shkurt 2011 Partia Drejtësi dhe Integrim edhe Partia Drejtësi e Unitetit u shkrinë së bashku dhe themeluan Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet. Kryetar i saj është Shpëtim Idrizi ndërsa Tahir Muhedini ish-kryetari i PDU, tani është president nderi. [3]


Deputete në Kuvend[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. Shpëtim Idrizi
  2. Dashamir Tahiri
  3. Omer Mamo
  4. Aqif Rakipi
  5. Tahir Muhedini

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ PDIU - Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet
  2. ^ TV Klan
  3. ^ Bashkohet PDU me PDI Top Channel 2011-02-17