Jump to content

Lista e misioneve diplomatike të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kjo faqe ka një listë të misioneve diplomatike të Kosovës. Republikës së Kosovës ka 26 ambasada jashtë vendit dhe dy zyra ndërlidhëse në Egjipt dhe në Serbi. Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, ajo ka qenë e njohur nga 111 anëtare të kombeve të bashkuara, si dhe Republika e Kinës (Tajvan).

Misionet diplomatike të Kosovës
  Kosova
  Shtetet që kanë nga një ambasadë nga Kosova

Afrika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amerika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Azi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasada e Kosovës në Tokio

Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasada e Kosovës në Berlin
Ambasada e Kosovës në Londër
Ambasada e Kosovës në Pragë
Ambasada e Kosovës në Hagë
Ambasada e Kosovës në Stokholm

Oqeania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasada që do të hapen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasadat e akredituara jorezidente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.mfa-ks.net/?page=1,49
 2. ^ [1] Misionet Diplomatike të Kosovës, 2013-12-28
 3. ^ http://www.mfa-ks.net/?page=1,4,2435
 4. ^ http://www.mfa-ks.net/?page=1,4,2312
 5. ^ "Ambasadat E Republikës Së Kosovës - Misionet Diplomatike - Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo". Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo. Marrë më 2017-03-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Flamuri i Kosovës shpaloset në Canberra, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2013-02-15 (in Albanian)
 7. ^ "Thaçi dekreton themelimin e misioneve diplomatike të Kosovës në shtetin e Katarit, Polonisë dhe Portugalisë". telegrafi.com. Marrë më 2018-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Thaçi dekreton themelimin e misioneve diplomatike të Kosovës në shtetin e Katarit, Polonisë dhe Portugalisë". telegrafi.com. Marrë më 2018-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Thaçi dekreton themelimin e misioneve diplomatike të Kosovës në shtetin e Katarit, Polonisë dhe Portugalisë". telegrafi.com. Marrë më 2018-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ [2], Ambasadorja e Kosovës në Panama , Ambasadorja Rudi dorëzoi letrat kredeneciale tek presidenti i El Salvadorit Salvador Sanchez Ceren
 11. ^ [3], Ambasadori i Kosovës në Australi , Ambasadori Kiçmari i dorëzon letrat kerdeneciale në Republikën e Vanuatus

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]