Marrëdhëniet mes Japonisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Japonia-Kosovë
Map indicating locations of Japonia and Kosova

Japonia

Kosova

Marrëdhëniet Japoni-Kosovë janë marrëdhënie të jashtme midis Japonisë dhe Kosovës. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Japonia e njohu atë më 18 mars 2008.[1] Në qershor 2009, Japonia caktoi një ambasador rezident në Kosovë.[2] Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme japoneze, Japonia dhe Kosova vendosën marrëdhënie diplomatike në 25 shkurt 2009.

Vizitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministri i Jashtëm japonez Yōhei Kōno ishte zyrtari i parë japonez që vizitoi Kosovën, me vizitën e thënë që po zhvillohej më 1999. Në vitin 2004, Kryeministri kosovar Bajram Rexhepi e vizitoi Japoninë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Statement by Foreign Minister Masahiko Koumura on the Recognition of the Republic of Kosovo" (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs of Japan. 2008-03-18. Marrë më 2008-03-18.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2009. Marrë më 18 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Japan-Kosovo Relations Foreign Ministry of Japan

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]