Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Sllovenisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Slloveni
Map indicating locations of Kosova and Sllovenia

Kosova

Sllovenia

Marrëdhëniet Kosovë-Slloveni janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Sllovenisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Sllovenia e njohu atë më 5 mars 2008.[1] Marrëdhëniet diplomatike u krijuan më 8 prill 2008. Sllovenia ka pasur një ambasadë në Prishtinë që nga 15 maji 2008.[2] Ambasadori i parë i Kosovës në Slloveni ka qenë Anton Berisha, i cili ia dorëzoi letrat kredenciale Presidentit të Sllovenisë në janar 2010.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sllovenia aktualisht ka 383 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Slovenia Recognizes Kosovo" (në anglisht). Slovenian Press Agency. 2008-03-05. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2009. Marrë më 2008-03-05. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ "Republic of Slovenia opens Embassy in Kosovo" president-ksgov.net 15 May 2008 Link accessed 16/05/08 (Albanian)
  3. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]