Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Polonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Poloni
Map indicating locations of Kosova and Polonia

Kosova

Polonia
Szymon Szynkowski vel Sęk, Donika Gërvalla-Schwarz (2022)

Marrëdhëniet Kosovë-Poloni janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Polonisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Polonia e njohu atë më 26 shkurt 2008.[1] Polonia ishte vendi i parë sllav që e bëri këtë.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polonia aktualisht ka 274 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO. Fillimisht kishte 800 trupa polake në KFOR.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Poland Recognizes Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2010. Marrë më 17 qershor 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]