Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Suedisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Suedi
Map indicating locations of Kosova and Suedia

Kosova

Suedia
Ambasada kosovare në Stokholm, Suedi.

Marrëdhëniet Kosovë-Suedi janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Suedisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Suedia e njohu atë më 4 mars 2008.[1] Kosova hapi një ambasadë në Stokholm më 15 dhjetor 2009.[2] Zyra Ndërlidhëse Suedeze në Prishtinë, e cila më vonë u zëvendësua me ambasadë, përfaqëson interesat e Suedisë në Republikën e Kosovës.[3] Më 8 mars 2008, Ministri suedez për Punë të Jashtme Carl Bildt u bë ministri i parë i jashtëm që vizitoi zyrtarisht Kosovën që kur e shpalli pavarësinë e saj.[4] Të dyja vendet gëzojnë marrëdhënie shumë të mira dhe miqësore.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suedia aktualisht ka 243 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Swedish Ministry for Foreign Affairs (2008-03-04). "Sweden recognises the Republic of Kosovo". Press release. Archived from the original on 2008-03-05. https://web.archive.org/web/20080305191825/http://www.sweden.gov.se/sb/d/10358/a/99714. Retrieved 2008-03-04. 
  2. ^ "Embassy of the Republic of Kosovo in Stockholm". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 qershor 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Liaison Office of Sweden in Pristina Arkivuar 27 mars 2009 tek Wayback Machine, Ministry for Foreign Affairs.
  4. ^ Minister for Foreign Affairs Carl Bildt to visit Kosovo and Macedonia, Ministry for Foreign Affairs, 6 March 2008.
  5. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]