Marrëdhëniet mes Danimarkës dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Danimarkë-Kosovë
Map indicating locations of Danimarka and Kosova

Danimarka

Kosova

Marrëdhëniet daneze-kosovare janë marrëdhënie të jashtme midis Danimarkës dhe Kosovës . Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Danimarka e njohu atë më 21 shkurt 2008.[1] Ambasadori i Danimarkës në Kosovë, operon përmes ambasadës në Vjenë, Austri nga 6 marsi 2008.[2]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danimarka kontribuoi deri në 308 ushtarë në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO. Në nëntor 2010, një njësi prej 152 anëtarësh mbeti në forcë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "DENMARK RECOGNISES KOSOVO" (në anglisht). ambprag.um.dk. 22 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 2009-01-24. Marrë më 2008-02-22.
  2. ^ "Denmark's relations with Kosovo" (në danisht). ambwien.um.dk. 6 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2008. Marrë më 2008-05-16.
  3. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]