Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Emirateve të Bashkuara Arabe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Emirate të Bashkuara Arabe
Map indicating locations of Kosova and Emiratet e Bashkuara Arabe

Kosova

Emiratet e Bashkuara Arabe

Marrëdhëniet Kosovë-Emirate të Bashkuara Arabe janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Emiratet e Bashkuara Arabe e njohu atë më 14 tetor 2008.[1][2] Kosova ka një ambasadë në Abu Dhabi.[3] Më 27 prill 2010, Emiratet e Bashkuara Arabe emëroi Khalid Khalifa Al-Mualla, i cili është ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe në Turqi, po ashtu edhe ambasadori pa rezidencë në Kosovë.[4]

Marrëdhënia diplomatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi qeveria serbe filloi një ofensivë të madhe kundër popullatës etnike shqiptare në Kosovë më 1998, Emiratet e Bashkuara Arabe bënë thirrje për ndërhyrje ndërkombëtare dhe filloi një program të madh të ndihmës humanitare përmes Shoqërisë së Kryqit të Kuq. Më 1999, Emiratet e Bashkuara Arabe ishin ndër shtetet e para jo-NATO që shprehën mbështetje për fushatën e bombardimeve të NATO-s.[5] Gjatë periudhës së administratës së KB, Emiratet e Bashkuara Arabe mbajtën gati 1.500 trupa paqeruajtëse dhe operacione speciale në Kosovë.[6] Emiratet e Bashkuara Arabe ishte i vetmi shtet arab që ofroi të marrë pjesë në Forcën e Kosovës dhe angazhimi i tij ishte dislokimi i parë operacional i forcave të Emiratet e Bashkuara Arabe jashtë rajonit të Lindjes së Mesme. Që nga tetori i vitit 2008, këto forca mbetën në Kosovë dhe midis 1998 dhe 2008, ndihma e dhënë Kosovës nga Autoriteti i Kryqit të Kuq të Emirateve të Bashkuara Arabe kushtoi vetëm 125 milionë dirhamë, misioni më i madh ndërkombëtar humanitar në historinë e Emirateve të Bashkuara Arabe.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UAE recognises Kosovo" (në anglisht). Emirates News Agency. 2008-10-14. Marrë më 2008-10-14. In accordance with its firm support for the principle of the legitimate right of peoples to self-determination, the United Arab Emirates has announced its recognition of the Kosovo Republic as an independent and sovereign state.
  2. ^ "UAE recognises Kosovo" (në anglisht). IC Publications. 2008-10-14. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2008. Marrë më 2008-10-14.
  3. ^ "Kosovo Plans Diplomatic Offensive for '09". Balkan Insight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2009. Marrë më 2009-05-29. 'We are also planning to open an embassy in Japan, to maintain contacts with Asia, in Colombia for Latin America, and eventually in the United Arab Emirates', said Beqiri.
  4. ^ "UAE, Kosovo sign air transport agreement" (në anglisht). Gulf News. 13 mars 2014. Marrë më 13 mars 2014.
  5. ^ Abed, Ibrahim; Peter Hellyer (2001). United Arab Emirates, a new perspective (në anglisht). Trident Press. The UAE's active interest in the Balkans was again stimulated by the conflict in Kosovo, whose autonomous status within Serbia had been abolished in 1989. ...
  6. ^ "UAE to Keep Troops in Kosovo". Global Policy Forum (në anglisht). Marrë më 2009-05-29. The commander of the United Arab Emirates military vowed on Monday to keep its peacekeepers in Kosovo for at least two more years, a mission that has raised the Gulf Arab state's international profile.
  7. ^ It’s not enough for the UAE just to recognise Kosovo

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]