Lëvizja ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchLëvizja ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe është një lëvizje humanitare ndërkombëtare me rreth 97 milionë vullnetarë, anëtarë dhe stafi në mbarë botën e cila u themelua për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e njeriut, për të siguruar respekt për të gjithë qeniet njerëzore dhe për të parandaluar dhe lehtësuar vuajtjet e njerëzve.[1]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ https://www.redcross.org/take-a-class