Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Lituanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Lituani
Map indicating locations of Kosova and Lithuania

Kosova

Lituania

Marrëdhëniet Kosovë-Lituani përfshijnë marrëdhëniet e jashtme midis Kosovës dhe Lituanisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Lituania e njohu atë më 6 maj 2008.[1] Marrëdhëniet diplomatike filluan më 16 korrik 2008.[2]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në vitin 2009, Lituania kishte 36 trupa në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës nga NATO.[3] Më 30 nëntor 2009, Lituania dhe Kosova nënshkruan një marrëveshje ushtarake për t'i forcuar marrëdhëniet mes Kosovës dhe NATO-s si dhe për ta përkrahur pavarësinë e saj.[4]

Më 30 nëntor 2009, Kosova dhe Lituania forcuan lidhjet ushtarake kur ministrat e tyre të mbrojtjes u takuan gjatë një vizite tre-ditore në Lituani.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Seimas nutarė pripažinti Kosovo Respublikos nepriklausomybę (Seimas recognizes Republic of Kosovo's independence)". Parliament (Seimas) official proceedings (në lituanisht). 2008-05-06. Marrë më 2008-05-06.
  2. ^ "Vyriausybė užmegs diplomatinius santykius su Kosovu". lrt.lt (në lituanisht). Vilnius, Lithuania: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. (Lithuanian national radio and television). Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2008. Marrë më 17 qershor 2020. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
  4. ^ "Lithuania, Kosovo sign military agreement" Arkivuar 26 tetor 2010 tek Wayback Machine www.balticreports.com Link accessed 2009-11-30
  5. ^ "Kosovo and Lithuania strengthen military ties" Arkivuar 8 dhjetor 2009 tek Wayback Machine 30-11-09 Link retrieved 03-12-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]