Marrëdhëniet mes Egjiptit dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Egjipt-Kosovë
Map indicating locations of Egjipti and Kosova

Egjipti

Kosova

Marrëdhëniet Egjipt-Kosovë janë marrëdhënie të jashtme midis Egjiptit dhe Kosovës.

Egjipti e njohu Kosovën si një shtet të pavarur më 26 qershor 2013.[1] Kosova ka një zyrë ndërlidhëse në Kajro.

Reagimi i Egjiptit ndaj shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpallja e pavarësisëKosovës nga Serbia u miratua të dielën, më 17 shkurt 2008 me një votim unanim të Kuvendit të Kosovës.[2] Të 11 përfaqësuesit e pakicës serbe bojkotuan procedurat.[3] Reagimi ndërkombëtar ishte i përzier, dhe bashkësia botërore vazhdon të ndahet për çështjen e njohjes ndërkombëtare të Kosovës. Reagimi i Egjiptit ndaj shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 2008 ishte i përzier. Para revolucionit egjiptian 2011 ishte kundër pavarësisë së Kosovës, por pas revolucionit ajo është më mbështetëse për të.

2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme egjiptiane u kërkoi palëve të respektojnë ligjin ndërkombëtar dhe të mbështesin stabilitetin rajonal, por nuk tha nëse Egjipti do ta njohë Kosovën.[4]

Në samitin e OIC më 10 mars 2008, Egjipti e kundërshtoi miratimin e dokumentit, të propozuar nga Turqia, që do t'i jepte mbështetje deklaratës së pavarësisë së Kosovës.[5]

Më 19 qershor 2008, gjatë takimit të OIC, Egjipti ishte në mesin e vendeve që kundërshtuan njohjen e Kosovës si një vend të pavarur.[6]

Më 29 shtator 2008, Ministri i Jashtëm Ahmed Aboul Gheit tha që qeveria e tij po ndiqte nga afër të gjitha zhvillimet në Kosovë dhe rajon, dhe se vendi i tij do të vepronte në kohën e duhur në lidhje me çështjen e njohjes së Kosovës.[7] Në një intervistë me Večernje novosti më 29 shtator 2008, Ambasadori i Egjiptit në Serbi, Adel Ahmed Naguib, deklaroi se Egjipti respekton sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë, dhe beson se duhet të gjendet një marrëveshje për të kënaqur të dy palët, për një fitore rezultati.[8]

Në fillim të nëntorit 2008, këshilltari presidencial dhe ish zv.ministri i jashtëm, Abdullah el-Esha'al deklaroi "se njohja e pavarësisë së Kosovës do të vijë në mënyrë të sigurtë nga Egjipti shumë shpejt, sepse ne jemi të gatshëm të kontribuojmë për paqen dhe stabilitetin në këtë pjesë të botës, dhe tani ne jemi shumë mirë të informuar në lidhje me historinë tuaj dhe përpjekjet e vetëvendosjes për të ndërtuar shtetin tuaj të pavarur".[9][10][11]

Sidoqoftë, në fund të nëntorit 2008, Egjipti e bllokoi delegacionin e Kosovës të marrë pjesë në Konferencën e Dytë Ministrore të OIC për gratë që do të mbahet në Kajro. Edhe pse IIC kishte lejuar më parë Kosovën të marrë pjesë me statusin e mysafirëve me kërkesë të Shqipërisë, Egjipti kundërshtoi dhe ndaloi delegacionin nga bisedimet.[12]

2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 prill 2009, Presidenti i atëhershëm Hosni Mubarak siguroi Presidentin serb Boris Tadiq se Egjipti nuk do ta njohë Kosovën, sipas Tadiç. Të dy liderët ranë dakord se të gjitha problemet globale duhet të zgjidhen brenda KB.[13]

Në një takim të 26 majit 2009 ndërmjet Ministrit të Jashtëm kosovar, Skënder Hyseni dhe Maged A. Abdelaziz, përfaqësuesit të Egjiptit në KB, Z. Abdelaziz thuhet se tha se Egjipti po ndjek me vëmendje zhvillimet dhe se Egjipti do të bashkohet herët a vonë me vendet që e kanë njohur Kosovën.[14]

2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 mars 2010, Ministria e Jashtme egjiptiane njoftoi se Egjipti nuk do ta njohë Kosovën si një shtet të pavarur para se GJND të japë mendimin e vet këshillues mbi ligjshmërinë e pavarësisë së shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës.[15]

Në një takim të 29 shtatorit 2010 me Skënder Hysenin, Ministrin e Punëve të Jashtme të Egjiptit, Ahmed Aboul Gheit, Z. Gheit tha që Egjipti po shqyrton kërkesën e Kosovës për njohje dhe do të marrë një vendim në kohën e duhur. Ai sqaroi se vonesa në njohje nuk ishte për shkak të Kosovës, por për arsye të tjera.[16]

2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 prill 2011, pasi revolucioni egjiptian kishte rezultuar në vendosjen e sundimit të përkohshëm ushtarak në vend të qeverisë së mëparshme, Zëvendës Ministri i Jashtëm egjiptian, Ahmed Amin Fathallah, tha që Egjipti po merr hapa praktikë drejt njohjes së Kosovës.[17]

Më 6 shtator 2011, Ministri i Jashtëm i Egjiptit Mohamed Kamel Amr tha se edhe me një qeveri të re, Egjipti nuk do të ndryshojë qëndrimin e tij për njohjen e Kosovës.[18]

Më 20 shtator 2011, Sekretariati i Këshillit Revolucionar të Egjiptit njoftoi se njohu pavarësinë e Kosovës, por që kjo nuk ishte një njohje nga qeveria aktuale e përkohshme.[19]

2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një takim të shkurtit 2012 midis Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Egjiptit, Mohamed Kamel Amr, Amr vlerësoi përparimin e arritur në Kosovë dhe tha se Egjipti po ndjek me interes zhvillimet në Kosovë dhe ka dëshirë të vendosjen e marrëdhënieve të ngushta të bashkëpunimit midis dy vendeve.[20]

Në mars 2012, Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë të Asamblesë Popullore të Egjiptit (dhoma e ulët e Parlamentit të Egjiptit) i dërgoi një rekomandim Ministrit të Punëve të Jashtme, Mohamed Kamel Amr, duke kërkuar njohjen e Kosovës.[21]

Në prill 2012 Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Ibrahim Gashi u prit nga Zëvendës Ministri i Jashtëm i Egjiptit, Osama Tawfik Badr, Badr i sugjeroi Zëvendës Ministrit Gashi që Egjipti do të shpejt, sa më shpejt që të përfundojë krijimin e institucioneve të reja, të marrë një vendim për të njohur Kosovën. Njerëzit dhe institucionet e Egjiptit, tha Badr janë dhe do të jenë mbështetës i Kosovës.[22]


Më 15 nëntor 2012 në një vizitë në Kosovë, Ahmed Fahmy Ahmed deklaroi se "Çështja e njohjes është në rendin e ditës, dhe Kosova meriton pavarësinë e saj nga e kaluara e saj historike"[23]

2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Njohja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Serbia dhe Kosova arritën një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve në prill 2013, u raportua se Egjipti kishte vonuar të njohë Kosovën derisa të përfundojë marrëveshja me Serbinë.[24]

Më 26 qershor 2013 Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës Arabe të Egjiptit lëshoi një deklaratë në lidhje me njohjen e Republikës së Kosovës nga Republika Arabe e Egjiptit.

Përfaqësimi diplomatik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova ka një zyrë ndërlidhëse të hapur në Kajro.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "جمهورية مصر العربية – وزارة الخارجية - تفاصيل الأخبار". www.mfa.gov.eg (në arabisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2013. Marrë më 2017-03-22. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 2. ^ Kosovo MPs proclaim independence, BBC, 2008-02-17
 3. ^ Transkript: Nga Seanca Plenare e Jashtëzakonshme Solemne e Kuvendit Të Kosovës Me Rastin e Shpalljes Së Pavarësisë, Të Mbajtur Më 17 Shkurt 2008 Arkivuar 28 tetor 2008 tek Wayback Machine , Republic of Kosovo Assembly, 2008-02-17 (në shqip)
 4. ^ Kosovo's proclaimed independence provokes mixed responses from international community, Xinhua, 2008-02-17
 5. ^ Turkey lobbying for stronger Muslim support for Kosovo Arkivuar 7 dhjetor 2011 tek Wayback Machine, APA, 2008-03-11
 6. ^ OIC foreign ministers split over Kosovo Arkivuar 9 shkurt 2012 tek Wayback Machine, APA, 2008-06-19
 7. ^ Kosovo leaders continue their activity at the UN Arkivuar 12 shkurt 2012 tek Wayback Machine , New Kosova Report, 2008-09-29
 8. ^ Egypt: Serbia defending rights Arkivuar 12 nëntor 2012 tek Wayback Machine , B92, 2008-09-29
 9. ^ Diplomat: Egypt will recognize Kosovo soon Arkivuar 14 mars 2016 tek Wayback Machine, New Kosova Report, 2008-11-02
 10. ^ Njohja nga Egjipti do të vijë shumë shpejt, Telegrafi.com, 2008-11-01 (in Albanian)
 11. ^ Egypt 'Weighing' Kosovo Recognition, Balkan Insight, 2008-11-03
 12. ^ Kosovo Barred from Islamic Conference Talks, Balkan Insight, 2008-11-24
 13. ^ Mubarak: Egypt will not recognize Kosovo Arkivuar 3 prill 2009 tek Wayback Machine , B92, 2009-04-01
 14. ^ Egypt, is expected, sooner or later, to join the countries which have recognized Kosovo's independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-05-26
 15. ^ Egypt Says Not to Recognize Kosovo Prior to ICJ Advisory Opinion Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine, CRI English, 2010-03-23
 16. ^ Minister Hyseni meets Foreign Minister of Egypt, Ahmed Aboul Gheit, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-09-29
 17. ^ Egjipti po e shqyrton njohjen e Kosovës, Telegrafi, 2011-04-11 (in Albanian)
 18. ^ Amr: Egipat neće priznati nezavisnost Kosova, Blic, 2011-09-06 (in Serbian)
 19. ^ Revolucionarët egjiptianë përkrahin pavarësinë e Kosovës Arkivuar 9 mars 2016 tek Wayback Machine, KosovaSot, 2011-09-20 (in Albanian)
 20. ^ The President of the Republic of Kosovo, Madame Atifete Jahjaga met with the Minister of Foreign Affairs of Egypt, Mohammed Amr, President of the Republic of Kosovo, 2012-02-05
 21. ^ Egjipti mund të jetë shteti i radhës që do ta njoh Kosovën, RTK, 2012-03-16 (in Albanian)
 22. ^ Deputy Minister Ibrahim Gashi is officially received by his counterpart in Egypt, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-04-12
 23. ^ Egjipti: Kosova e meriton pavarësinë[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur], Kohaditore online, 2012-11-15 (in Albanian)
 24. ^ "Following Serbian example, Egypt to recognise Kosovo" (në anglisht). 2013-04-26. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2020. Marrë më 2013-04-28.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]