Marrëdhëniet mes Austrisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marrëdhëniet Austri-Kosovë
Map indicating locations of Austria and Kosova

Austria

Kosova
Misioni diplomatik
Ambasada austriake në PrishtinëAmbasada kosovare në Vjenë

Marrëdhëniet Austri-Kosovë u referohen marrëdhënieve bilaterale të Austrisë dhe Kosovës. Kosova ka një ambasadë në Vjenë[1][2] dhe Austria ka një ambasadë në Prishtinë.[3]

Austria ishte një nga vendet e para që e njohu pavarësinë e Kosovës më 28 shkurt 2008.[4] Si një anëtare e Bashkimit Evropian (BE), Austria e mbështet Kosovën në rrugën e saj të integrimit në euro.[5]

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 mars 2011 Ministri i Jashtëm Austriak Michael Spindelegger deklaroi se "Austria synon të rrisë përpjekjet e saj për të fituar njohjen për pavarësinë e Kosovës nga të gjitha vendet e BE-së, tha të premten Ministri i Jashtëm Michael Spindelegger, duke komentuar vizitën e tij në Kosovë ... [dhe se] Kosova duhet t'u tregojë vendeve skeptike brenda BE-së se po bën atë që është e nevojshme për të mbrojtur pakicat e saj".[6]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria aktualisht ka 606 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës të udhëhequr nga NATO.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Botschaft des Kosovo in Wien eröffnet" (në gjermanisht). Kleine Zeitung. 2009-02-06. Arkivuar nga origjinali më 2009-06-15.
  2. ^ "Kosovo Diplomatic Missions" (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs of Kosovo. Marrë më 2013-06-24.
  3. ^ "KosovaLive". Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2012. Marrë më 15 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ https://web.archive.org/web/20110522100443/http://www.bmeia.gv.at/en/foreign-ministry/news/presseaussendungen/2008/plassnik-schreiben-ueber-anerkennung-des-kosovo-unterzeichnet.html, <https://web.archive.org/web/20110522100443/http://www.bmeia.gv.at/en/foreign-ministry/news/presseaussendungen/2008/plassnik-schreiben-ueber-anerkennung-des-kosovo-unterzeichnet.html>. Retrieved on 15 qershor 2020 
  5. ^ "Austria supports Kosovo's European integration". mfa-ks.net (në anglisht).
  6. ^ "Austrian foreign minister lobbies for recognition of Kosovo's independence by entire EU". emg.rs (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2012. Marrë më 28 mars 2011.
  7. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]