Jump to content

Marrëdhëniet mes Australisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Australi-Kosovë
Map indicating locations of Kosova and Australia

Kosova

Australia

Marrëdhëniet Australi-Kosovë u referohen marrëdhënieve dypalëshe të Australisë dhe Kosovës. Kosova dhe Australia zyrtarisht vendosën marrëdhënie diplomatike më 21 maj 2008.[1] Kosova ka një ambasadë në Canberra, e cila u hap në shkurt 2013.[2] Ambasadori i Australisë në Kosovë është në varësi të ambasadës në Vjenë.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, Australia fillimisht refuzoi të anëtarësohej në NATO për të pranuar refugjatë shtesë nga Kosova, duke ofruar vetëm azil të përkohshëm për vizitorët e bllokuar në Australi nga lufta në Jugosllavi.[4]

Ky vendim u rrëzua me shpejtësi nga Kryeministri John Howard, i cili u autorizoi afro 4,000 refugjatëve kosovarë viza të përkohshme për të qëndruar në Australi.[5] Gjithashtu në vitin 1999, Australia siguroi 500,000 dollarë për refugjatët kosovarë në Australi për t'i mësuar ata se si të shmangnin minat e tokës para se të ktheheshin në shtëpi.[6] Australia inkurajoi kthimin vullnetar të shumë prej 4,000 refugjatëve që ajo kishte siguruar viza për mbrojtje të përkohshme. Refugjatëve u siguruan 3,000 dollarë secilit për t'i ndihmuar të rivendoseshin.[7]

Në vitin 2000, kthimi i detyruar i refugjatëve nga Kosova prej Australisë dhe shumë vende të tjera u kritikuan nga kreu i administratës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Bernard Kushner.[8] Australia largoi 114 familje në një qendër paraburgimi dhe i dëboi ata pavarësisht nga një thirrje e minutës së fundit për John Howard, kryeministrin.[9]

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njohja e Kosovës nga Australia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Kosovës në mënyrë të njëanshme shpalli pavarësinë e territorit të administruar të Kombeve të Bashkuara nga Serbia si Republika e Kosovës më 17 shkurt 2008. Australia e njohu shtetin në 19 shkurt 2008.[10] Vendimi për ta njohur Republikën e Kosovës u mor pavarësisht nga komentuesit australianë si Michael McKinley që pretendonin se mund të ndikonte negativisht në marrëdhëniet me Rusinë, Kinën, Rumaninë dhe Spanjën.[11] Në ditën kur Kosova shpalli pavarësinë, Kryeministri Kevin Rudd i Australisë tha se "Ne kemi treguar tashmë për përfaqësuesit tanë diplomatikë në të gjithë botën se kjo (pavarësi) do të ishte një kurs i përshtatshëm veprimi".[12] Milivoje Glisic, ambasadori serb në Australi, e quajti të paligjshme shpalljen e pavarësisë dhe ai u tërhoq në Beograd nga qeveria serbe për konsultime më 20 shkurt 2008.[13][14]

Australia në GJND[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 shtator 2008, në një votim gjyqësor lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara u zhvillua një votim me kërkesën e autoriteteve serbe. Australia abstenoi nga ky votim.[15]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kosovo Country Brief" (në anglisht). Australian Government - Department of Foreign Affairs and Trade. 2008-10-03. Marrë më 2009-03-28.
 2. ^ "Kosovo country brief" (në anglisht). Australian Government: Department of Foreign Affairs and Trade. Marrë më 9 shtator 2014.
 3. ^ "Australia's International Relations" (në anglisht). Australian Embassy and Permanent Mission to the United Nations, Austria, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Slovakia, and Slovenia. Marrë më 2009-03-28.
 4. ^ "Australia says no to extra Kosovo refugees for now". Australian Associated Press (në anglisht). Marrë më 2010-02-02.[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 5. ^ "Some Kosovars Return Home Reluctantly". The New York Times (në anglisht). 21 prill 2000. Marrë më 2010-02-02.
 6. ^ "Australia provides $500,000 for Kosovo mine training". Australian Associated Press (në anglisht). 17 gusht 1999. Marrë më 2010-02-02.[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 7. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-11-12. Marrë më 2011-02-02.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ "UN criticises Kosovo refugee policy". BBC (në anglisht). 2000-04-12. Marrë më 2010-02-02.
 9. ^ Laville, Sandra (12 prill 2000). "Deadline that everybody is dreading". The Telegraph (në anglisht). London. Marrë më 2010-02-02.
 10. ^ "Australia Recognises the Republic of Kosovo" (në anglisht). Australia Department of Foreign Affairs and Trade. 2008-02-19. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2008. Marrë më 2008-02-19.
 11. ^ "Australia recognizes Kosovo". Thaindian News (në anglisht). 2008-02-19. Marrë më 2009-07-19.
 12. ^ "China 'concerned', Australia backs Kosovo split" (në anglisht). Google News. 2008-02-17. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2008. Marrë më 2009-06-24. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 13. ^ O'Malley, Sandra (19 shkurt 2008). "Serbia tipped to recall ambassador" (në anglisht). Sydney Morning Herald. Marrë më 2009-08-14.
 14. ^ O'Malley, Sandra (20 shkurt 2008). "Belgrade recalls ambassador in Australia" (në anglisht). Sydney Morning Herald. Marrë më 2009-08-14.
 15. ^ Serbia receives UN backing on Kosovo in trial vote

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]