Jump to content

Marrëdhëniet mes Belgjikës dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Belgjikë-Kosovë
Map indicating locations of Belgjika and Kosova

Belgjika

Kosova

Marrëdhëniet Belgjikë-Kosovë u referohen marrëdhënieve bilaterale të Belgjikës dhe Kosovës. Kosova ka një ambasadë në Bruksel[1] dhe Belgjika ka një Zyrë Ndërlidhëse në Prishtinë.[2]

Belgjika ishte një nga vendet e para që e njohu pavarësinë e Kosovës më 24 shkurt 2008.[3] Si themeluese dhe anëtare e Bashkimit Evropian (BE), Belgjika e mbështet Kosovën në rrugën e saj të integrimit në euro.[4]

Belgjika mori pjesë në bombardimin e Jugosllavisë të vitit 1999 nga NATO, e cila rezultoi në një administratë të KB të Kosovës dhe më pas në pavarësinë eventuale. Belgjika aktualisht ka 205 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO.[5]

  1. ^ "Embassy of Kosovo in Brussels". ambasada-ks.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2020. Marrë më 15 qershor 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ "MFA Belgium" (në holandisht). 2008-03-05.
  3. ^ "België erkent Kosovo" (në holandisht). Algemeen Dagblad. 2008-02-25.
  4. ^ "Belgium supports Kosovo in its journey towards the European Integration". mei-ks.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2020. Marrë më 15 qershor 2020.
  5. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]