Ishulli Kuk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Ishulli Kuk
Cook Island
Kūki 'Āirani
Flamuri i Stema e
Flamuri Stema
 
Situata e
 
Kryeqyteti Avarua
Qyteti më i madh Avarua
Gjuha zyrtare Maori
Forma e qeverisë Mbretëri kushtetuese
Kryeministër Henry Puna
Sipërfaqja Vëndi i 210-të
240 km²
ZEE km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia

21,000
124 banorë/km²
Monedha Dollari i Zelandës së Re (NZD)
Zona kohore
 • në verë
UTC-10
Kodi i internetit .no
Prefiksi telefonik +682
Kodi ISO 3166-1 CK

Ishulli Kuk ( /ˈkʊk ˈləndz/ është një ishull shtet që vetqeveriset vet . Është nën administrimin e Britania e Madhe dhe prandaj mbretëresha Elizabeth II është mbretëresha e këtij ishulli . Sistemi i qeverisjes i këtij ishulli është Monarki Kushtetuese (Mbretëri Kushtetuese)

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishulli Kuk gjendet në jugun e Oqeanit të Qetë dhe në verilindje të Zelanda e Re , ndodhet në mes të Polynesisë Franceze dhe Samoas Amerikane . Ka vetëm 240 km² .


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky ishull është zbuluar në shekullin e 6 pas erës sonë (pas lindjes së krishtit) nga popullata e polynesiane , ku emigruan nga Tahiti, Anijet spanjolle më 1595 vizituan këtë ishull ku edhe u bë koloni e Spanja . Por kur Britania e Madhe me anijet e saja erdhi në këtë ishull nga 1773&1777 dhe ia vuri emrin Ishulli Kuk.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2011 kur u numërua popullata shuma e saj doli 14,974 por në vitin 2016 prap u numërua dhe doli 21,000 dhe dendësia e popullatës ishte 42/km2 . Qyteti me më së shumti që ishte i banuar ishte Rarotonga .

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Parlamenti i Ishullit Kuk
Kryeministri Henry Puna me Sekretaren e SHBA-ve Hillary Clinton,më 31 August 2012.

Siç tham më lart është shtet nën administrimin e Britanisë së Madhe por është shtet vetqeverisës .

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi në vitin 2016 ishte shumë i zhvilluar ku kishte rreth 100,000 vizitorë dhe së paku lan rreth 1 milion Dollar Zelandeze .

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ushtria[redakto | redakto tekstin burimor]

Tregtia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tradita[redakto | redakto tekstin burimor]