Bangkoku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bangkok)
Shko te: navigacion, kërko
Bankok
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
9,100,000 banorë
5,801/km2 (15,024.5/sq mi) banorë/km²
Sipërfaqja Qyteti 1,568.737 km2 (605.7 sq mi)Zona Metropolitani 7,761.50 km2 (2,996.7 sq mi) km²
Administrata
Shteti Tailand
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik +66-2
Faqe zyrtare [1]
Politika
Kryetar Sukhumbhand Paribatra
Partia udhëheqëse Partia Demokratike e Tailandës


Distriktet e Bangkokut
Bangkok's Democracy Monument at Rattanakosin Island, the historical zone in Bangkok
Sathorn's Robot Building completed in 1986, currently houses Singaporean-based United Overseas Bank's Bangkok headquarters and is a symbol of Bangkok's rapid growth in the mid 1980s
Central district of Bangkok
Ratchadamri Rd.
Left Side is Central World Square.
Departures Hall Suvarnabhumi Airport
A typical Corolla taxi operated among the Bangkok taxi services.
Main Auditorium of Chulalongkorn University
Dome Building of Thammasat University
Bangkok International Hospital in Thailand
Skeda:SIAM SQUARE 2.jpg
Siam Square is Central Bangkok's shopping district, combining several large malls and side shops with both local and international brands.
Bangkok traffic

Bangkok (në Thai กรุงเทพ ฯ, กรุงเทพมหานคร, ose Krung Thep, Krung Thep Maha Nakhon), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Tailandës. Qyteti është i vendosur në lindje të lumit Phraya Chao, në afërsi të Gjirit të Tajlandë. Bangkok është një qytet që ka përjetuar një rritje të shpejtë të industrisë dhe përfaqëson një nga qytetet ekonomikisht më dinamike në Azinë Juglindore. Vendasit mendojnë se po del si një qendër rajonale konkurrues me Singaporin dhe Hong Kong, por është penguar nga infrastruktura e dobët dhe problemet masive sociale për shkak të rritjes së shpejtë. Ajo është gjithashtu një nga destinacionet më të popullarizuara të turizmit në botë. Një nga zonat më të gjallë tregtare e qyteteve, në Paurat që janë lagjet e kinezëve, zona e Indisë.


Siege of Bangkok in 1688. Fortress held by the French (A), with Siamese troops and batteries (C). The enclosure of the village of Bangkok represented in the lower left corner (M) is today's Thonburi.[1]

Burime të thëna[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Vollant des Verquains, in Smithies 2002, p.95-96