Jump to content

Bangkoku

Coordinates: 13°45′00″N 100°28′00″E / 13.75°N 100.466667°E / 13.75; 100.466667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bangkok)

13°45′00″N 100°28′00″E / 13.75°N 100.466667°E / 13.75; 100.466667

Bangkoku
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej9.100.000
Faqja zyrtare[1]
Distriktet e Bangkokut
Bangkok's Democracy Monument at Rattanakosin Island, the historical zone in Bangkok
Sathorn's Robot Building completed in 1986, currently houses Singaporean-based United Overseas Bank's Bangkok headquarters and is a symbol of Bangkok's rapid growth in the mid 1980s
Thai Airways International headquarters
Central district of Bangkok
Ratchadamri Rd.
Left Side is Central World Square.
Departures Hall Suvarnabhumi Airport
A typical Corolla taxi operated among the Bangkok taxi services.
Main Auditorium of Chulalongkorn University
Dome Building of Thammasat University
Bangkok International Hospital in Thailand
Wat Phra Kaew
Vimanmek Palace
Rajamangala National Stadium
Bangkok traffic

Bangkok (në Thai กรุงเทพ ฯ, กรุงเทพมหานคร, ose Krung Thep, Krung Thep Maha Nakhon), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Tailandës. Qyteti është i vendosur në lindje të lumit Phraya Chao, në afërsi të Gjirit të Tajlandë. Bangkok është një qytet që ka përjetuar një rritje të shpejtë të industrisë dhe përfaqëson një nga qytetet ekonomikisht më dinamike në Azinë Juglindore. Vendasit mendojnë se po del si një qendër rajonale konkurrues me Singaporin dhe Hong Kong, por është penguar nga infrastruktura e dobët dhe problemet masive sociale për shkak të rritjes së shpejtë. Ajo është gjithashtu një nga destinacionet më të popullarizuara të turizmit në botë. Një nga zonat më të gjallë tregtare e qyteteve, në Paurat që janë lagjet e kinezëve, zona e Indisë.

Siege of Bangkok in 1688. Fortress held by the French (A), with Siamese troops and batteries (C). The enclosure of the village of Bangkok represented in the lower left corner (M) is today's Thonburi.[1]
  1. ^ Vollant des Verquains, in Smithies 2002, p.95-96