Vendimi për Kosovën nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vendimi për Kosovën nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë.jpg
Audienca me rastin e vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me Shpalljen e Pavarësisë së Kosovës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë, që përfaqëson gjykatën e nivelit më të lartë të Kombeve të Bashkuara, publikoi pasditen e datës 22 korrik 2010 opinionin këshilldhënës lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Gjatë fjalës së tij Kryetari i Gjykatës Hiasashi Ovada tha se shpallja e pavarsisë së Kosovës më 17 shkurt të 2008 nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Me 10 vota pro dhe 4 kundër gjykata është e mendimit se deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Sipas gjykatës nga të gjitha të dhënat pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur as rezolutën 1244, si dhe kornizën kushtetuese të UNMIK.[1][2][3][4][5][6]

Votimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në favor të Kosovës kanë votuar këta gjyqtarë: Hisashi Owada - Japoni, president i GJND-së

Thomas Buergenthal nga SHBA,

Christopher Greenwood nga Britania e Madhe,

Ronny Abraham nga Franca,

Bruno Simma nga Gjermania,

Kenneth Keith nga Zelanda e Re,

Awn Shawkat Al-Khasawneh nga Jordania,

Antônio A. Cançado Trindade nga Brazili,

Abdulqawi Ahmed Yusuf nga Somalia,

Bernardo Sepúlveda - Amor nga Meksika,


Kundër kanë votuar:

Peter Tomka - nënpresident, përfaqësues nga Sllovakia,

Leonid Skotnikov nga Federata Ruse,

Abdul G. Koroma nga Sierra Leone,

Mohamed Bennouna nga Moroku.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tanner, Adam; Stevenson, Reed (22 korrik 2010). "Kosovo independence declaration deemed legal". Reuters. Marrë më 2010-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Accordance with international law of the unilateral declaration of independence in respect of Kosovo (Request for Advisory Opinion), p. 3". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "World | Europe | Kosovo MPs proclaim independence". BBC News. 17 shkurt 2008. Marrë më 2009-04-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Howard Clark, Civil Resistance in Kosovo, p. 73. Pluto Press, 2000. ISBN 0-7453-1569-0
  5. ^ "Accordance with International Law of the Unilateral Declaration of Independence In Respect of Kosovo" (PDF). ff. 36–39. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Sixteenth and final meeting of the International Steering Group for Kosovo" (PDF). International Civilian Office. 10 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 22 tetor 2013. Marrë më 6 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argumentet gojore