Jump to content

Grupi Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën (anglisht: International Steering Group for Kosovo (ISG)) ishte një organizatë e formuar në bazë të Planit të Ahtisaari, në lidhje me procesin e statusit të Kosovës. Ajo u krijua për të udhëhequr zhvillimin demokratik të Kosovës dhe për të promovuar qeverisje të mirë, multi-etnike dhe sundimin e ligjit.

Grupi ishte përgjegjës për emërimin dhe mbikëqyrjen e Përfaqësimit Civil Ndërkombëtar për Kosovën (ICR). ICR ishte "autoriteti përfundimtar në Kosovë në lidhje me interpretimin" të Planit dhe kishte "aftësinë për të anuluar vendimet ose ligjet e miratuara nga autoritetet e Kosovës dhe sanksionuar dhe larguar zyrtarët publikë, veprimet e të cilëve ai/ajo përcaktoi se nuk ishin në përputhje" me Planin. Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian (EUSR) për Kosovën (emëruar nga Këshilli i Bashkimit Evropian) u rizgjodh nga ISG si ICR.

Deklarata e pavarësisë së Kosovës për vitin 2008 zyrtarisht "pranon plotësisht detyrimet" e Planit të Ahtisaari. Ajo pati mbledhjen e saj inauguruese të enjten më 28 shkurt 2008. Grupi është shpallur "i paligjshëm" nga Serbia dhe është dënuar nga Rusia.[1][2]

Më 10 shtator 2012, Grupi Drejtues Ndërkombëtar mbajti takimin e tij përfundimtar[3][4] dhe përfundoi zyrtarisht mbikëqyrjen e tij,[5]

dhe Kosova u bë përgjegjëse për qeverisjen e saj.[6]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë 25 vende të cilat ishin anëtare të Grupit Drejtues, 15 prej të cilave ishin në formimin e tij me dhjetë të tjerë që u bashkuan më vonë.[7] Çdo vend në grup e njohu deklaratën e pavarësisë së Kosovës.

Drafti i Planit të Ahtisaari fillimisht përcaktoi ISG si të përbërë nga:

ISG vlerësoi se "një nga kriteret për t'u bërë anëtar i ISG ishte njohja [e pavarësisë së Kosovës]". Grupi përbëhej nga 20 shtete anëtare të BE-së dhe pesë vende jo të BE-së.[8]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo Steering Group enrages Serbia" (në anglisht). Press TV. 2008-02-29. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2012. Marrë më 2008-03-09.
  2. ^ "Russia protests Kosovo steering group establishment" (në anglisht). RIA Novosti. 2008-03-03. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2012. Marrë më 2008-03-09.
  3. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2013-10-22. Marrë më 2013-01-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Ending of supervised independence 10 September 2012" (në anglisht). International Civilian Office. Marrë më 6 janar 2013.
  5. ^ Sputnik (10 shtator 2012). "International Steering Group Ends Kosovo Supervision" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2014. Marrë më 11 maj 2020.
  6. ^ "Sixteenth and final meeting of the International Steering Group for Kosovo" (PDF) (në anglisht). International Civilian Office. 10 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 tetor 2013. Marrë më 6 janar 2013.
  7. ^ "New States Join Kosovo's Supervisory Body" (në anglisht). Balkan Insight. 2008-05-21. Marrë më 2008-05-21.
  8. ^ "ICO KOS - ICO KOS homes and real estate" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2017. Marrë më 11 maj 2020.
  9. ^ "UNPO: Kosova: Membership of International Organisations the Next Step" (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]