Jump to content

Bashkimi Demokratik për Integrim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bashkimi Demokratik për Integrim, shkurt njohur si BDI, është parti politike shqiptare me seli në Shkup, Maqedoni. Kryetar i partisë është Ali Ahmeti.

BDI si parti doli si fuqi politike e pasluftës në vitin 2001 në Maqedoni. Lufta në Maqedoni në vitin 2001 pas vete la shumë çështje dhe detyra të hapura politike të cilat dolën si rezultat i Marrëveshjes së Ohrit, këtë përgjegjësi të zgjedhjes së këtyre çështjeve e mori ish kreu i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare me në krye Ali Ahmetin.

Aktiviteti si parti qeveritare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne korrik te 2008 ben koalicion qeverises me partine maqedonase fituese te zgjedhjeve. Ahmeti dhe Gruevski arrijne me marreveshje ku BDI do te kete 5 ministra, 3 zevendes ministra dhe gjithashtu nje nen kryetar parlamenti por nuk perjashtoheht edhe mundesi e marrjes e postit te zevendes kryeministrit. BDI ne zgjedhjet e parakohshme te cilat ishin te paat te tilla ne Maqedoni arrtiti te marre 18 deputete kundrjete 11 te PDSH te Mehdu Thaçit

Aktiviteti si parti opozitare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]