Jump to content

Pavle Joviqeviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pavle Joviqeviq (serbisht dhe malazisht: Павле Јовићевић Pavle Jovićević, 1910-1985), aktivist dhe luftëtar në Luftën e Dytë Botërore, serb nga Kosova.

Pavli më 5 maj 1956, u emërua në postin e Kryetarit të Kuvendit të Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, duke e zëvendësuar shkarkimin e Xhorxhije Pajkoviqit. Këtë post e mbajti për 4 vite, ku më 4 prill 1960, u shkarkua dhe i lirojë postin Dushan Mugoshës.[1]

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës