Jump to content

Xhevdet Doda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhevdet Doda (Prizren, 1906 - Mauthausen, 1944) ka qenë veprimtar i Grupit Komunist të Tiranës, mësues shqiptar dhe veprimtar i LANÇ-it nga Kosova.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si aktivist i Luftës Nacional Çlirimtare caktohet komandant i batalionit dhe më pas, me krijimin e Brigadës së I-rë Sulmuese Kosovare-Maqedone zëvendëskomandant i saj. Si i dalluar i kësaj brigade ai ftohet të marrë pjesë në Konferencën e Bujanit[1] më 31 dhjetor 1943 dhe 1 e 2 janar 1944. Ishte një ndër veprimtarët kryesor të kësaj mbledhjeje dhe e vendimeve të saj. U arrestua në tradhëti, në prill të vitit 1944, nga Gestapoja dhe më parë u dërgua në burgun e Tiranës, pastaj në Banjicë të Beogradit dhe në kampin e Mathauzenit ku edhe vdiq më 1944. Pas vdekjes është shpallëur hero kombëtar në Shqipëri dhe Kosovë.[2]

Për një kohë të shkurtë Xhevdet Doda punoi edhe si pedagog në shkollen shqipe në Pazarin e Ri të Sanxhakut. Xhevdet Doda është në mesin e e mësuesëve të dekoruar që iu ipet Urdhëri "Naim Frashëri" i klasit të I-rë nga Presidenti i Shqipërisë, Dr. Sali Berisha, me Dekretin Nr. 811. Dt. 11 prill 1994, me motivacion se hapën ose shërbyen në shkollat shqipe në Shqipërinë Veriore e Lindore jashtë kufijve politik të viti 1913 të Shtetit Shqiptar në vitet 1941-1944.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Xhevdet Doda" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2010. Marrë më 19 korrik 2010.
  2. ^ Hajrizi H. Fazli, Bedri Gjinaj- mësues dhe atdhetar i shquar ( monografi), Libri Shkollor, ISBN 987-9951-07-997-6 Prishtinë 2014 faqe 337.
  3. ^ Hajrizi H. Fazli, Bedri Gjinaj- mësues dhe atdhetar i shquar (monografi), Libri Shkollor, ISBN 987-9951-07-997-6 Prishtinë 2014 faqe 337.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Heronj të popullitKSA e Kosovës
Mustafa Bakija | Meto Bajraktari | Muharrem Bekteshi | Boro Vukmiroviq | Trajko Gërgoviq | Dara Dragishiq | Emin Duraku |
Dragutin Gjorgjeviq | Milan Zeqar | Katarina Patrnogiq | Miladin Popoviq | Jovanka Radivojeviq | Ramiz Sadiku |
Slobodan Surçeviq | Тоmazini Silvira | Xhevdet Doda | Fadil Hoxha | qyteti Prishtina