Stanoje Akshiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stanoje Akshiq (ser. Stanoje Akšić) (1921-1970), aktivist dhe luftëtar në Luftës së Dytë Botërore, serb nga Kosova.

Aksiqi më 18 korrik 1963 u emërua në në postin e Kryetarit të Kuvendit të Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, pas shkarkimit të Dushan Mugoshës. Në këtë postë qëndrojë për 4 vite, deri më 24 qershor 1967, kur në këtë post u emërua Fadil Hoxha.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës