Jump to content

Knut Hamsun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Knut Hamsun
Knut Hamsun në moshën 31 vjeçare
U lind më4 gusht 1859
Vågå Norvegji
Vdiq më19 shkurt 1952
Grimstad, Nørholm, Norvegji
KombësiaNorvegjez
Gjinitë letrarePoet, Dramaturg, Kritik

Knut Hamsun lindi në Vågå në vitin 1859 dhe vdiq në vitin 1952, ishte shkrimtar norvegjez i rritur në pjesën veriore të Norvegjisë.

Debutoi me librin "Uri" (1890). Stili dhe përmbajtja e librave të Hamsun dallon nga epoka e realizimit që mbretëronte atëherë në mesin e shkrimtarëve. Hamsun e preokuponin mendimet dhe ndjenjat e individit.

Gjatë luftës së dytë botërore, Norvegjia u okupua nga Gjermania naziste dhe Hamsun u bë simpatizues i nazistëve. Pas mbarimit të luftës u zhvillua një proçes gjyqësor ku shteti akuzoi Hamsun për tradhti, por ai nuk u dënua për shkak se u shpall i sëmurë psiqikisht.

Fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1920.

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]