Vågå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vågå (kthjellim).


Vågå
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Vågåmo
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Rune Øygard (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°51′V 9°7′L / 61.850°V 9.117°L / 61.850; 9.117 (Vågå)Koordinatat: 61°51′V 9°7′L / 61.850°V 9.117°L / 61.850; 9.117 (Vågå)
Sipërfaqja 1.330 km2
Popullsia 3.724 banorë 2007
Dendësia 2,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vagvær
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2003
Vågåmo is located in Norvegjia
Vågåmo
Vågåmo
www.vaga.kommune.no

Vågå është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1330 km² dhe popullsi 3724 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vågå – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]