Lom (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lom (kthjellim).


Lom
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Fossbergom
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Simen Bjørgen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°48′V 8°38′L / 61.800°V 8.633°L / 61.800; 8.633 (Lom)Koordinatat: 61°48′V 8°38′L / 61.800°V 8.633°L / 61.800; 8.633 (Lom)
Sipërfaqja 1.969 km2
Popullsia 2.496 banorë 2004
Dendësia 1,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lomvær
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1263
Fossbergom is located in Norvegjia
Fossbergom
Fossbergom
www.lom.kommune.no

Lom është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1969 km² dhe popullsi 2496 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lom – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]