Gausdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gausdal (kthjellim).


Gausdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Segalstad bru
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Olav Olstad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°16′V 9°55′L / 61.267°V 9.917°L / 61.267; 9.917 (Gausdal)Koordinatat: 61°16′V 9°55′L / 61.267°V 9.917°L / 61.267; 9.917 (Gausdal)
Sipërfaqja 1.192 km2
Popullsia 6.186 banorë 2004
Dendësia 5,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gausdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0831
Segalstad bru is located in Norvegjia
Segalstad bru
Segalstad bru
www.gausdal.kommune.no

Gausdal është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1192 km² dhe popullsi 6186 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gausdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]