Nordre Land

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nordre Land (kthjellim).


Nordre Land
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Dokka
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Liv Solveig Alfstad (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°55′V 10°1′L / 60.917°V 10.017°L / 60.917; 10.017 (Nordre Land)Koordinatat: 60°55′V 10°1′L / 60.917°V 10.017°L / 60.917; 10.017 (Nordre Land)
Sipërfaqja 955 km2
Popullsia 6.916 banorë 2004
Dendësia 7,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nordrelending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1524
Dokka is located in Norvegjia
Dokka
Dokka
www.nordre-land.kommune.no

Nordre Land është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 955 km² dhe popullsi 6916 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]