Øystre Slidre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Øystre Slidre (kthjellim).


Øystre Slidre
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Heggenes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Gro Lundby (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°14′V 9°8′L / 61.233°V 9.133°L / 61.233; 9.133 (Øystre Slidre)Koordinatat: 61°14′V 9°8′L / 61.233°V 9.133°L / 61.233; 9.133 (Øystre Slidre)
Sipërfaqja 963 km2
Popullsia 3.116 banorë 2004
Dendësia 3,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Øystreslidring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0521
Heggenes is located in Norvegjia
Heggenes
Heggenes
www.oystre-slidre.kommune.no

Øystre Slidre është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 963 km² dhe popullsi 3116 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]